Káhira pohřbila oběti železniční katastrofy

Stovky lidí se v neděli v Kahiře zúčastnily hromadného pohřbu 109 neidentifikovatelných obětí železničního neštěstí. Při něm ve středu zemřelo nejméně 370 lidí. Při pohřbu, který doprovázela silná bezpečnostní opatření, nedošlo k žádnému incidentu kromě tlačenic v davu. Pravděpodobnou příčinou katastrofy byl podle vyšetřovací komise elektrický zkrat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

egyptský pohřeb | Foto: ČTK/AP

Zkrat jako hlavní příčinu neštěstí určila vyšetřovací komise, kterou cituje nedělní vydání egyptského listu Al-Achbár. Při požáru vlaku zahynulo asi 370 lidí. Komise také zjistila, že ve vlaku nebyl poplašný systém, který by na požár upozornil strojvůdce. V soupravě nebyly ani hasící přístroje, záchranné brzdy a speciální okna, které by v případě nouze šlo rozbít.

Vlak s hořícími vagóny ujel ještě asi sedm kilometrů, než strojvůdce katastrofu zpozoroval. Mnoho lidí uhořelo kvůli tomu, že v oknech byly železné mříže, takže jimi nemohli vyskočit. Prezident Husní Mubarak prohlásil, že každý, komu bude prokázána odpovědnost za neštěstí, bude potrestán.

V ohnivém pekle, ve které se změnil vlak jedoucí z Káhiry do jihoegyptského Luxoru, zahynulo asi 370 osob. Většina lidí uhořela, jiní zahynuli při skoku z rychle jedoucího vlaku. Ještě před teorií s elektrickým zkratem se za příčinu neštěstí považovala závada na malém plynovém vařiči, na kterém si cestující i přes zákaz ohřívali jídlo.

Oheň zachvátil poslední vagony 2. a 3. třídy a rychle se rozšířil, protože hořící vlak jel v plné rychlosti ještě sedm kilometrů, než ho strojvedoucí zastavil. To přinutilo cestující vyskakovat za jízdy. Strojvedoucí si hned neuvědomil, že v zadní části soupravy hoří. Když ale zjistil, co se stalo, hořící vozy odpojil. Celkem shořelo sedm vagónů.

Většina cestujících jela do jižního Egypta na oslavu svátku obětování, který patří k nejvýznamnějším slavnostem islámského kalendáře.Podle informací našeho velvyslanectví v Káhiře by mezi oběťmi neměli být žádní čeští občané. Zahraniční turisté totiž většinou na této trase používají moderní klimatizované vlaky a cestují první nebo druhou třídou.

Milan Kopp, Michaela Prokopová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme