Kampaň má přimět maďarské Židy k přiznání víry při sčítání lidu

V Maďarsku vrcholí sčítání lidu. Jednou z citlivých otázek je už tradičně ta týkající se náboženského vyznání. Nejvíc ji vnímají maďarští Židé. Svaz židovských náboženských obcí proto přišel s kampaní I já jsem maďarský Žid. Svaz tak vyzývá své příznivce, aby se veřejně ke svému vyznání přiznali. Mnozí s tím ale nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magda Vadászová ukazuje Tóru | Foto: Gregor Martin Papucsek

Kampaň podporuje také překladatelka a tlumočnice Magda Vadászová, jejíž manžel je správcem jednoho z okruhů budapešťské náboženské obce. O svém židovství hovoří otevřeně:

„Přiznávám, že jsem Židovka, protože jsem skutečně Židovka. Takto jsem vyrostla, v tomto prostředí. Jen tak se mohlo židovství zachovat 5772 let, protože jsme se přiznávali, že jsme Židé, a uctíváme tradice.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek se ptal maďarských Židů na sčítání lidu

V synagoze, kam dochází, udělala průzkum především mezi mladými. Nenašla nikoho, kdo by sčítací arch nevyplnil – prý jsou tak vychovaní.

„Přitom je velmi těžké být Židem, ještě i dnes. Bylo to těžké i kdysi, i teď, ale kdybychom opustili tradice, přestali bychom existovat. Jako Avaři nebo Kelti,“ dodává.

Mladý novinář, který si přeje zůstat v anonymitě, má ale jiný názor. Bojí se totiž zneužití údajů, a to přestože je sčítání anonymní. Člověk by si podle něj měl raději dávat pozor:

„Třebas ne každý den, ale pravidelně posloucháme potupné a strašné věci. Anebo když sledujeme hlásnou troubu parlamentní strany, Jobbik, zjistíme, že v Maďarsku žije antisemitismus a je významný.“

Gregor Martin Papucsek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme