Samotář, který křičel 'Zastřel mě'. Co víme o Aleku Minassianovi, podezřelém z útoku v Torontu?

Aleka Minassiana, 25letého studenta, líčí jeho bývalí spolužáci jako "neškodného" samotáře. Přesto je to právě on, kdo podle policie zabíjel za volantem dodávky na rušné ulici Toronta. A kdo na facebooku možná vyjadřoval obdiv Elliotu Rodgerovi, který před čtyřmi lety v Kalifornii zavraždil šest lidí a desítku dalších zranil, píše kanadská stanice CBC.

Profil Toronto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deset mrtvých a dalších patnáct zraněných lidí zůstalo v pondělí ležet na chodníku Yonge Street, rušné ulice kanadského Toronta. Oběti má na svědomí řidič vypůjčené bílé dodávky, který nakonec skončil v rukách zasahujících policistů.

Řidič dodávky zabil v Torontu deset lidí. Jel šedesátkou, lidé létali do vzduchu, líčí svědci

Číst článek

Zadrženého muže policie identifikovala jako Aleka Minassiana, 25letého mladíka z Richmong Hill, předměstí na severu Toronta. 

O Minassianovi zatím nejsou známy detailní informace; média čerpají především z účtů na sociálních sítích, případně z kusých výpovědí Minassianových známých z minulosti. Profil na síti LinkedIn o Minassianovi uvádí, že jde o studenta vysoké školy Seneca College, která se nachází v torontské čtvrti North York – tedy v lokalitě, kde se odehrál také pondělní útok. 

Ten je podle tamních úřadů „příšerný“, cituje ministra veřejné bezpečnosti (rozuměj vnitra, pozn. red.) Ralpha Goodalea stanice CBC. Přesto jeho okolnosti nepředstavují větší hrozbu národní bezpečnosti, ujistily kanadské úřady. A naznačily tak, že čin nepokládají za teroristický útok. 

Nicméně pachatel podle nich dobře věděl, co dělá. Otázkou zůstává, proč. „Přesnou motivaci tohoto incidentu velmi intenzivně vyšetřujeme. Nakonec získáme kompletní odpověď,“ ujistil veřejnost náčelník torontské policie Mark Saunders na tiskové konferenci.  

Vzpoura ‚incelů’?

Na sociálních sítích už mezitím koluje facebookový status podepsaný jménem Aleka Minassiana a spojený se stejnou fotkou, která je na Minassianově LinkedInu. Status se odvolává na Elliota Rodgera, jehož nazývá „nejvyšším gentlemanem“; Minassiana pak označuje za „vojína“ a tvrdí, že „vzpoura ‚incelů’ začala“. 

22letý Rodger v květnu 2014 poblíž Kalifornské univerzity nejprve ubodal trojici lidí, načež nasedl do černého BMW a z okna auta střílel na ty, které míjel na ulici. Zabil tak další tři lidi, načež sám přišel o život. Ve videu, jež zveřejnil před útokem, si Rodger agresivně stěžoval na ženy, které odmítly jeho milostné návrhy a udělaly z něj „incela“ - složenina anglických slov „involuntarily“ a „celibate“, česky „v nedobrovolném celibátu“.

Jak však zdůrazňuje CBC, pravost tohoto údajného Minassianova statusu se zatím nepodařilo ověřit.  

Nikdy s kamarády

Kanadské stanici se také podařilo získat výpovědi některých lidí, kteří s Minassianem chodili na střední školu Thornlea Secondary School. Ari Bluff byl s podezřelým ve stejném ročníku a na podezřelého vzpomíná jako na celkem osamělého člověka, který se držel v ústraní.

Řidič dodávky v německém Münsteru najel do lidí před restaurací, dva zabil a spáchal sebevraždu

Číst článek

„Nejsem si jistý, jestli měl nějaké blízké přátele. Nebo aspoň na veřejnosti. Nikdy jsem ho neviděl se skupinou kamarádů,“ popsal Bluff. „Ale kdykoli jsme na něj narazili na chodbě, vždycky jsme mu řekli ahoj. Pamatuju si, že chodbami většinou chodíval sám, sám sedával i v jídelně. Moje paměť není bezchybná, ale určitě se nepletu, když řeknu, že nebyl moc společenský.“

Podobně si Minassiana pamatuje také Shereen Chamiová. Ta podle Reuters upozornila, že Minassian v Thornlea Secondary School navštěvoval speciální program pro studenty s výukovým handicapem. Minassian chodíval se sklopenou hlavou a založenýma rukama, a někdy si sám pro sebe vydával mňoukavé zvuky, tvrdí Chamiová. „Nebyl moc společenský, ale co si vzpomínám, byl naprosto neškodný,“ myslí si. 

Videozáznam policejního zásahu proti útočníkovi zachycuje muže, který vystupuje z poškozené bílé dodávky a staví se před namířenou zbraň policisty. „Zabij mě,“ křičí a gestikuluje na policisty. 

Na vysvětlení jeho činu si ještě musíme počkat. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme