Katolická církev na Slovensku chce, aby věřící lékárníci neprodávali hormonální antikoncepci

Slovenští katoličtí biskupové vydali kontroverzní doporučení. Lékárníci by podle něj neměli prodávat hormonální antikoncepci, včetně té postkoitální. A zákazníci by naopak měli dávat přednost lékárnám, které se církevním doporučením řídí. Podle biskupů je jediná přípustná výjimka antikoncepce předepsaná z terapeutických důvodů. Některé lékárny na Slovensku už teď antikoncepci záměrně nevedou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antikoncepce (ilustrační foto)

Antikoncepce (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

V lékárně v centru Bratislavy antikoncepci neprodávají, v další lékárně za rohem je situace stejná. Na mikrofon o tom ale žádný lékárník mluvit nechtěl.

Podle Slovenské lékárnické komory jsou to spíš výjimky. Na Slovensku se prý k antikoncepci dostane každá žena, která o ni má zájem.

Myslí si to i bioetik Jozef Glasa. Ten jako expert působí v odborné komisi katolické biskupské konference, která kontroverzní doporučení vydala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroverzní doporučení slovenské katolické církve se zajímal tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Právo se rozhodnout a mít nějaké prostředky k dispozici, to tím nikdo zásadně nezpochybňuje, a dostupnost je na Slovensku bohatě zabezpečená,“ ujišťuje.

Naopak nevládní organizace, které se zasazují o práva žen, považují výroky katolické církve za nepřijatelné.

„Antikoncepce je legální lék, který je ženě předepsaný lékařem, který nese zodpovědnost za to, že ho předepisuje. Lékárník by tím pádem neměl ženě znemožňovat přístup k tomuto léku, který je předepsaný,“ vysvětluje Katarína Glosová ze Společnosti pro plánované rodičovství.

Výhrada svědomí

Katoličtí biskupové tvrdí, že svým doporučením reagovali na dotazy věřících lékárníků. Ti se prý často ptali, co mají dělat, když sami antikoncepci z náboženských důvodů neschvalují, musejí ji ale ženám v lékárně vydávat. „Jestli je morální vydávat léky anebo prostředky, kde je i postfertilizační účinek,“ přibližuje Glasa.

Lékárníci se přitom odvolávají na takzvanou výhradu svědomí, která jim umožňuje odmítnout jednání, které je v rozporu s jejich vírou. Výhradu svědomí má řešit dílčí smlouva mezi Slovenskem a Vatikánem, ta ale zatím nebyla schválená.

Lékarna, chřipka, nemoc (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Myslím si, že regulace výhrady svědomí je nevyhnutelná, když má žena právo se rozhodnout o počtu dětí a kdy je bude mít, čemuž výrazně napomáhá možnost zvolit si hormonální antikoncepci jako prostředek plánovaného rodičovství,“ dodává Glosová.

Největší diskuse se v souvislosti s výhradou svědomí na Slovensku tradičně vede v otázce potratů. Slovenská společnost v tom není jednotná. Zatímco v některých okresech, například na konzervativním severu Slovenska, je provádění potratů v nemocnicích prakticky tabu, některé okresy na jihu vykazují i dvojnásobný počet potratů, než je celoslovenský průměr.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme