Kontroverzní turné hvězd startuje dnes v Bruselu
Evropa šedesát let od konce války - Evropské turné hvězd. Tak se jmenuje série koncertů, která v pondělí večer startuje v Bruselu a měla by skončit v Moskvě. Podle dřívějších informací médií se pořádající agentura NKL Žofín ucházela o 58 milionů korun ze státního rozpočtu. To ale kabinet neschválil. Vláda nicméně turné zaštítila a pověřila česká centra, aby jí pomáhala organizačně zabezpečit. Na poslední chvíli odřekl svou účast na této české prezentaci premiér Jiří Paroubek. Kolem akce panují nadále otazníky.
Na koncertním turné mají vystoupit Karel Gott, Lucie Bílá, Štefan Margita, slavný ruský sbor Alexandrovci nebo australský trumpetista James Morrison. Hrát a zpívat budou v Bruselu, Košicích, Praze, Varšavě či Moskvě.
Brusel, Palais des Beaux Arts - to je místo, kde má v pondělí o půl osmé večer agentura NKL Žofín Jana Nekoly spustit ambiciózní projekt připomínající výročí konce 2. světové války. Co hosté uvidí? Pokud jde o program, chystá Nekola směs popu a klasiky.
"Chtěli jsme do toho koncertu zařadit to nejlepší, co Česká republika má. Proto tedy mnohonásobná zlatá slavice Lucie Bílá, proto tedy mnohonásobný slavík Karel Gott. Všechny ty věci budou premiérové. Zatím tedy v tom hudebním provedení, jako bude tady v Bruselu, se nehrály nikde," řekl Nekola. Kromě Gotta, Bílé, Margity či Alexandrovců měli přijet i američtí Jazz Ambassadors. Podle nejnovějších informací Českého rozhlasu ale nakonec nedorazí. Večer před koncertem tak stále nebylo jasné, jak přesně bude program vypadat.
Pod křídly vlády
Podle dřívějších informací médií žádala soukromá agentura NKL Žofín vládu o 58 milionů korun ze státního rozpočtu na organizaci tohoto turné. Kabinet na to nekývnul. Svým usnesením z 9. března nicméně sérii koncertů formálně podpořil tím, že ji zařadil mezi akce k 60. výročí konce války. V příloze dokumentu je tato popiska: "projekt aktivizace proexportní politiky s využitím obchodních konferencí a kulturních pořadů."
Obchodní částí se původně rozuměla obchodní konference. V dubnu mluvil Nekola o "tiskové konferenci s obchodním nádechem". Nakonec se nic takového neuskuteční. Jak potvrdil Radiožurnálu dnes ráno Jiří Vaníček z pořadatelské agentury, plánuje se pouze recepce po koncertě.
Státní peníze?
Nekola před třemi týdny v Bruselu řekl, že ze státní kasy nedostane vůbec nic. Bezprostředně na to ale připustil, že na organizaci se podílejí česká centra, která patří pod ministerstvo zahraničí. Zatím prý neví, kolik peněz skrz ně na turné půjde. Spodní hranice, se kterou počítá, je zhruba 3,5 milionu korun. "Já si myslím, že v žádném případě to nepřesáhne těch 7 milionů korun," vyjádřil se Nekola. Pokud jde o státní peníze, v případě částky nad dva miliony korun je třeba vypsat podle zákona výběrové řízení. Nekola říká, že suma nad dva miliony se případně rozdělí. Jak, to ale nevysvětlil. Peníze českých center podle něj každopádně nepůjdou přímo agentuře - měly by prý pokrýt hlavně pronájmy, dopravu či ubytování.
Jak se mělo zapojit české centrum v Bruselu, vysvětlil jeho ředitel Pavel Černoch v polovině dubna takto: "My jsme pomáhali v podstatě organizátorům zmapovat bruselské prostředí, kulturní instituce, okruhy lidí." Česká centra později dostala z Černínského paláce pokyn, že o této akci může mluvit s médii jenom mluvčí ministerstva zahraničí.
VIP koncert
Zatímco u nás jsou Gott či Bílá hvězdami první velikosti, v Belgii příliš známí nejsou. "Zásadní tedy byla propagace koncertu," říká ředitel Pražského domu v Bruselu Jan Koukal. Ten se podílí na akci vzhledem k tomu, že záštitu slíbil také pražský primátor Pavel Bém.
Na propagaci bylo vymezeno zhruba 16-17 tisíc eur, tedy zhruba půl milionu našich korun. V paláci Beaux Arts je místo pro 2200 diváků. Podle našich informací bylo do neděle prodáno přibližně 90 lístků. Naprostá většina lístků byla ostatně vyhrazená pro VIP hosty. Nekola prý totiž bruselský koncert pojímá hlavně jako prezentaci pro důležité osoby z evropských institucí.
Vstupenky tak putovaly například do Evropského parlamentu, na ambasádu či na naše stálé zastoupení při EU. Tam se pak šířily dál. Podle Koukala není vyloučené, že přijdou hlavně Češi žijící v Bruselu, jak to tu u podobných akcí často bývá. Čímž by se oslabil kýžený proexportní a reprezentační efekt.
"Víte, já naštěstí nejsem ten, kdo vytváří koncepci. Já jsem dostal úlohu a tu naplňuji. Ale kdybych měl na toto odpovědět, tak samozřejmě mám jistou obavu," dodal ředitel Pražského domu v Bruselu Koukal.
Účast slíbil i premiér Jiří Paroubek, který měl odletět speciálem dnes odpoledne. Nakonec ale svou účast s odkazem na pracovní zaneprázdnění odvolal.