Od Eisenhowera po Obamu. V USA zemřel na covid-19 dlouholetý majordomus Bílého domu

Ve Spojených státech před několika dny na komplikace provázející nákazu koronavirem zemřel někdejší majordomus Bílého domu Wilson Roosevelt Jerman, který pracoval pro jedenáct prezidentů. Ve čtvrtek o úmrtí tohoto jednadevadesátiletého muže informovala americká média.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerman začal pracovat jako uklízeč v sídle amerických prezidentů v roce 1957 za vlády Dwighta D. Eisenhowera. Na pozici majordoma byl povýšen v době, kdy byl Bílý dům domovem Johna F. Kennedyho a jeho rodiny. Prý se o to zasadila tehdejší první dáma Jacqueline Kennedyová Onassisová.

S covidem-19 zemřela Annie Glennová, vdova po astronautu Glennovi. Bylo jí 100 let

Číst článek

Hlavní majordomus má na starost domácnost americké první rodiny. Dohlíží na práci několika desítek lidí, včetně kuchařů, uklízečů, komorníků nebo sklepníků.

Jerman odešel do důchodu v roce 2012, tedy v době, kdy v Bílém domě působil Barack Obama. Tehdy působil jako vrchní číšník.

Bývalá první dáma Michelle Obamová ve čtvrtek americké televizi CNN řekla, že Jerman „díky své laskavosti a péči po desetiletí pomáhal dělat z Bílého domu domov pro první rodiny, včetně té naší“.

Když Jerman v roce 2011 utrpěl mozkovou mrtvici, postarali se Obamovi o to, aby se mu v nemocnici dostalo řádné péče, a posílali mu tam květiny. Michelle Obamová do svých memoárů nazvaných Becoming (Můj příběh) zařadila fotografii, na níž je i Jerman.

Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že Jerman je důležitou postavou pro ty, kdo se zabývají historií Afroameričanů a jejich rolí v politickém životě v USA.

Podle Korithy Mitchellové, odbornice na afroamerickou literaturu z Ohijské státní univerzity, musel jako velkou satisfakci na konci své kariéry vnímat to, že Američané v roce 2008 do Bílého domu zvolili Baracka Obamu jako prvního černošského prezidenta. „Musel to pociťovat jako vítězství,“ řekla Mitchellová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme