Kuala Lumpur je jedno velké staveniště. Roste tam i nová dominanta města

Malajsijská metropole Kuala Lumpur teď místy připomíná velké staveniště. Jeden vedle druhého tam totiž rostou nové mrakodrapy. Jeden z nich svou výškou dokonce brzy překoná známé Petronas Towers, které proslavil americký film Past. V něm se do mrakodrapu vloupají v předvečer nového milénia Sean Connery a Catherine Zeta-Jonesová. Ve věžích Petronas ale ve skutečnosti není banka jako ve filmu. Sídlí tam ropná společnost stejného jména.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Kuala Lumpur z vrcholu Petronas Towers kazí smog | Zdroj: Reuters

Cesta na vrchol Petronas Towers začíná dole bezpečnostním rámem. Návštěvníky uvítá hologram a pak se vydají výtahem na spojovací můstek.

Víc jak 170 metrů nad zemí průvodci vysvětlují, že most samotný není k budovám pevně připojený, jinak by nevydržel pohyby věží ve větru.

Přehrát

00:00 / 00:00

V příštích pěti letech vyroste v Kuala Lumpur 300 výškových budov. Pohled na město ze současné dominanty Petronas Towers přiblížil Viktor Daněk

Z prosklené vyhlídky na vrcholu toho moc vidět není. Kromě smogu jsou to hlavně staveniště nových věžáků v okolí, jak ukazuje průvodkyně Sitti Amiza.

"Támhle je jezerní fontána v městském parku a o kus dál můžete vidět starý muslimský hřbitov. To jsou místa, kde se stavět nebude. Ale tady vyroste nová stanice metra, tam se staví hotel, obchodní dům, další hotel, tady budou kanceláře. Staví se kolem hodně," popisuje.

Vyhlídka na jedné z věží Petronas Towers | Foto: Reuters

V příštích pěti letech plánuje Kuala Lumpur stavbu 300 výškových budov. Lepší obrázek si o tom člověk může udělat na modelu, který mají v městské galerii.

"Je tady přes pět tisíc přesných modelů budov v Kuala Lumpur. Jak vidíte, některé jsou skleněné. To jsou budovy, které jsou teprve ve výstavbě. Tady například bude stát nový nejvyšší mrakodrap v Kuala Lumpur."

Zatímco model města hraje a bliká, Jane z místní radnice pyšně ukazuje na něco jako zmačkaný kvádr. Mrakodrap jménem Warisan Merdeka bude plný kanceláří a svou výškou o víc jak 180 metrů překoná Petronas Towers. Stane se tak nejvyšší budovou v jihovýchodní Asii.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme