Kyrgyzský prezident údajně uprchnul ze země

Kyrgyzský prezident Askar Akajev údajně odletěl i se svojí rodinou vrtulníkem z metropole Biškeku do Kazachstánu nebo do Ruska. Bez bližších podrobností o tom informovala agentura Interfax. Přívrženci opozice před tím v Bišeku obsadili hlavní sídlo vlády. V ulicích hlavního města demonstruje podle odhadů agentur až 10.000 lidí. Opozice žádá odchod autoritářského prezidenta i celé vlády, která podle nich zmanipulovala nedávné parlamentní volby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stoupenci opozice na střeše vládní budovy

stoupenci opozice na střeše vládní budovy | Zdroj: ČTK

Akajev poté, co ztratil kontrolu nad událostmi v zemi i v hlavním městě, se s rodinou uchýlil do sídla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v Biškeku, kde je hlídalo ozbrojené komando.

Po jednáních se šéfem mise OBSE, někdejším slovinským premiérem Lojzem Peterlem odletěl údajně do Kazachstánu. Agentura Interfax ale uvedla, že helikoptéra, která už byla nad kazašským územím, zřejmě nabrala směr do Ruska. Oficiálně tyto informace ale zatím nebyly potvrzeny ani popřeny.

Přibližně tisícovce demonstrantů se před polednem podařilo překonat plot a po ústupu policie i vniknout do sídla vlády i prezidenta. Z okna budovy vyvěsili státní vlajku. Za nadšeného skandování demonstrantů pak vešel dovnitř opoziční předák Kurmanbek Bakijev. Protestující ovládli také státní televizi.

Dopoledne demonstranti vysvobodili z vězení bývalého kyrgyzského viceprezidenta a vůdce opozice Felixa Kulova, který vzápětí ve státní televizi vyzval Akajeva, aby přistoupil na "klidné, ústavní předání moci". Obyvatelstvo na druhé straně nabádal k zachování klidu a slíbil, že "budou podniknuty všechny nezbytné kroky k zajištění pořádku v zemi".

Podle televizní stanice CNN chtějí opoziční činitelé svolat na dnešní večer do Biškeku zasedání bývalého parlamentu, který ukončil působení před nedávnými volbami. Tento sbor by se prý měl zabývat vzniklou situací v zemi.

Příznivci opozice s růžovými nebo žlutými páskami coby symbolem opozice se v ulicích střetávají s pořádkovou službou vyzbrojenou obušky a štíty. Vypuklo i několik potyček s vládními stoupenci. Z davu létaly dlažební kostky, podle agentury Reuters zazněly i výstřely. Objevily se i zprávy o jedné oběti, ty však dosud nikdo nepotvrdil.

Dnešní protest je první masovou akcí v hlavním městě. Premiér Nikolaj Tanajev mezitím zrušil cestu do druhého největšího kyrgyzského města Oš na jihu země, které od neděle drží opozice a kde se až dosud odehrávala většina protivládních protestů.

Kyrgyzstán je strategicky významnou zemí jak pro Rusko, tak pro Spojené státy, obě země tam mají vojenské základny. V souvislosti s ruskou základnou nedaleko Biškeku se objevily spekulace o možném zásahu ruských vojáků, kterých je tam asi 500. Ruské ministerstvo vnitra však včera uvedlo, že se ruští vojáci nebudou do situace vměšovat.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme