Lidé na káhirském náměstí Tahrír demonstrují proti vládnoucí egyptské armádě

Hlavní káhirské náměstí Tahrír sice dnes ráno policie a armáda přenechaly demonstrantům, boje se ale přenesly do ulic k nedalekému ministerstvu vnitra. Odpoledne se ale i policie a vojáci vrátili na náměstí a zasahují proti demonstrantům, kteří hlasitě požadují pád vojenské junty a předání moci civilistům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty poblíž káhirského náměstí Tahrír

Protesty poblíž káhirského náměstí Tahrír | Zdroj: Reuters

Na náměstí Tahrír byl dnes relativní klid. Odpoledne se ale náměstí znovu začalo plnit lidmi, přišlo jich sem zhruba 3000. Egyptská policie zasahuje proti demonstrantům slzným plynem a gumovými projektily.

Egyptský premiér Isám Šaraf jedná s představiteli Nejvyšší vojenské rady o řešení nastalé krize. Na výraz nesouhlasu s brutálním zásahem policie v minulých dnech odstoupil ministr kultury Imád Abú Ghází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na káhirském náměstí sleduje spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

Protestující Egypťané hovoří o pokračování egyptské revoluce, která začala letos 25. ledna a svrhla prezidenta Mubaraka. Vládnoucí Nejvyšší vojenskou radu teď považují za skutečný základ bývalého režimu, který se snaží nadále udržet u moci.

„Současná vláda chtěla udělat takové mantinely, ve kterých se pak má pohybovat budoucí parlament při vytváření nové ústavy. Tyto mantinely v sobě obsahovaly několik ustanovení, která jasně ukazovala na to, že se armáda nehodlá jen tak vzdát své moci,“ vysvětluje spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Jedním z ustanovení podle něj bylo, že armáda bude mít nadústavní moc nebo že by armáda měla být mimo dohled civilních autorit – měla mít jakýsi stát ve státě.

„Tyto dvě věci utvrdily pochybovače v tom, že to armáda nemyslí úplně upřímně v předání veškeré své moci civilním autoritám,“ říká Macháček.

Minulý týden dominovali protestním akcím islamisté. Dnes ale podle Štěpána Macháčka nejsou hlavní hybnou silou demonstrací:

ČTĚTE TAKÉ: V okolí káhirského náměstí Tahrír se bojuje, desítky lidí byly raněny

„První páteční akce byla svolána především islamistickými stranami. Na té akci bylo vidět, že zdaleka nejvíce lidí bylo nábožensky založených a zřejmě potenciálních voličů islamistických stran. Od soboty, kdy akce byly spíše spontánní než organizované, vystřídali islamisty mladí revolucionáři, které jsme znali z obrázků revoluce z počátku tohoto roku.“

V improvizované ošetřovně na náměstí pracuje asi 20 dobrovolných lékařů. Každou chvíli sem aktivisté z místa bojů přivezou nebo přinesou nějaké raněné. Nejčastěji jde o poranění od gumových projektilů, broků nebo zásahu slzným plynem. Podle výpovědí lékařů ze zasahujících sanitek je ale evidentní, že vojáci použili i ostrou munici.

Nové protesty proti egyptské vojenské juntě si od soboty vyžádaly 33 obětí. Přes 1250 lidí utrpělo podle zdravotníků zranění.

Protesty vypukly jen pár dní před parlamentními volbami, které se plánují na 28. listopadu. Spousta Egypťanů si stěžuje na nepřehlednou situaci před volbami. Vláda podle nich dostatečně neinformuje o konkrétních kandidátech, ani o systému podle kterého bude celé hlasování probíhat.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme