Liga arabských států schválila sankce proti Sýrii

Ministři zahraničí Ligy arabských států rozhodli o sankcích proti Sýrii. Chtějí tak zastavit tvrdé represe syrského režimu proti civilistům. Sankce začala arabská liga připravovat poté, co v pátek Sýrie nereagovala na její žádost o přijetí arabských vojenských a civilních pozorovatelů. Ti měli přímo na místě monitorovat, jak Damašek provádí plán ukončení vlny násilností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty před sídlem LAS, kde se rozhodovalo o sankcích proti Sýrii | Zdroj: ČTK

Arabský blok se tak přidal k západním vládám, které chtějí ekonomickým tlakem na syrský režim zastavit krvavé násilnosti v této zemi. O víkendu zahynuly další desítky Syřanů, nejen civilistů, ale také vojáků, které zabili zběhové a další ozbrojení rebelové.

Syrská média sankce označují za zradu arabské solidarity. Arabské vlády zastavily obchodování s Damaškem a finanční styky se syrskou centrální bankou. Přestanou také přijímat vysoké syrské činitele.

Sankce podpořilo 19 z 22 států ligy. Tlačily na ně hlavně monarchie z Perského zálivu, naopak Alžírsko, Irák a Libanon hlasovaly proti. Bejrút poukazuje na to, že libanonská veřejnost je v postoji k Sýrii zcela rozpolcená, a sankce proti sousední zemi prý navíc výrazně zasáhnou libanonskou ekonomiku.

Katarský ministr zahraničí šajch Hamad prohlásil, že jde o smutný den, Liga chce prý ale sankcemi jen zastavit prolévání krve a předejít zahraniční intervenci do Sýrie. Damašek prý může vývoj zvrátit, pokud stáhne armádu z měst, propustí politické vězně a přijme zahraniční pozorovatele.

Ozbrojený odpor

V Sýrii mezitím dál umírají lidé. Jen během soboty stoupl počet obětí protivládních protestů o 42. Při nových srážkách syrských ozbrojených sil s demonstranty během neděle zahynulo deset lidí.

Nejhorší to bylo v Homsu, který je jedním z hlavních center odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Obytné čtvrti v Homsu a Damašku pročesávali policisté a příslušníci armádních komand, kteří se snaží centra protivládního odporu. Naráželi přitom na ozbrojený odpor vojenských zběhů, kteří se soustřeďují v takzvané Svobodné syrské armádě.

Od začátku nepokojů na jaře už v zemi zahynulo na 3500 lidí.

Jitka Malá, Břetislav Tureček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme