Listy o vztazích mezi KLDR a Čínou

Tématem, které plní stránky novin už druhý týden, je Severní Korea a její atomové testy. Deníky rozebírají například důležitou roli Číny v celé záležitosti. Čína je totiž režimu Kim Čong-Ila nejblíž, nicméně jadernou zkoušku odsoudila. Záleží teď především na Pekingu, jak silně bude na Pchjongjang působit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Čína neví, co má se Severní Koreou dělat, tak nadepisuje svůj dnešní komentář britský deník Daily Telegraph. "Podle Spojených států amerických není v čínském zájmu tolerovat existenci nestabilní Severní Koreje vyzbrojené atomovou zbraní. To se zdá být jasné. Jenže co když se pro atomovou cestu rozhodne také Japonsko? Nebo Jižní Korea? Nebo snad - nedej Bože - Tajwan?" ptá se list.

"Jestli ale existuje jedna věc, kterou čínské politbyro nemá rádo, tak jsou to situace, kdy Američané definují, co je - nebo není - v čínském zájmu. Nejen proto bude pro Ameriku velmi těžké rozhodnout se, jak dalece bude moci Číně důvěřovat. Problémem totiž je, že to neví ani samotná Čína," uzavírá britský Daily Telegraph.

Z politické krize v Polsku vyšli jako vítězové vůdci krajních politických stran - Sebeobrany a Ligy polských rodin. Ze strany Právo a spravedlnost nejsou slyšet žádné fanfáry, komentuje polská Gazeta Wyborcza obnovení vládní koalice. Z listu dále cituje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Premiér Jaroslaw Kaczyński na vlastní přání padl do pasti, kterou nastražili - jak o nich sám řekl - lidé se špatnou pověstí. Vítězství mohou slavit v Sebeobraně i Lize Polských rodin. Je ale těžké si představit, že tohle bude vláda na tři roky, píše Gazeta Wyborcza. Nejbližší dny přinesou soupeření před komunálními volbami. Další měsíce se potáhnou spory o rozpočet. Méně výdajů na armádu, více na pohonné hmoty zemědělcům, bude žádat šéf Sebeobrany Andrzej Lepper v rámci vybojovaných kompetencí.

Doufejme, že se premiérovi podaří udržet schodek rozpočtu v plánované výši. Dobu do voleb parlamentních nám zpříjemní spisy státní bezpečnosti, zprávy tajných služeb a vyšetřovacích komisí, tajné nahrávky a různá obvinění ze strany prokuratury. Tak totiž bude vládnout tato koalice, předpovídá Gazeta Wyborcza.

Dolní komora francouzského parlamentu souhlasila minulý týden s návrhem zákona, podle kterého je popírání genocidy Arménů Otomanskou říší trestné - odmítavě na to reagovalo Turecko. K tématu se vrací dnešní vydání deníku International Herald Tribune... "Hodně se toho napsalo o tom, že se Turecko už konečně musí vyrovnat se svou minulostí a že musí přestat stíhat spisovatele, kteří třeba jen zmíní genocidu Arménů ze začátku 20. století, píše list. Zcela absurdní a cynické je ale rozhodnutí francouzského Národního shromáždění z minulého týdne. Podle něj je totiž nezákonné popírat genocidu Arménů.

Senát má ještě možnost zastavit tento pobuřující zákon. Doufejme, že se tak stane. Doufejme ale také, že se Turecko neuchýlí k nějakému podobnému zákonu. Například popírání francouzských koloniálních zvěrstev v Alžírsku by se tak v Turecku mohlo stát zločinem. Škody už bylo napácháno víc než dost, konstatuje International Herald Tribune.

Soňa Marešová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme