Maďarský premiér pro "vyřazení" Benešových dekretů

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se vyslovil pro zrušení Benešových dekretů, protože jsou v rozporu s právem Evropské unie. Řekl to v Evropském parlamentu v Bruselu. Budapešť podle něj očekává, že dekrety se "vyřadí" z české a slovenské legislatity, jakmile tyto státy vstoupí do Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán | Foto: ČTK/AP

"Nebyly dobré pro 20. století a nejsou určitě dobré ani pro 21. století", prohlásil o Benešových dekretech Viktor Orbán před zahraničním výborem Evropského parlamentu. Maďarský premiér dále uvedl, že si jen těžko dokáže představit, že by Evropská unie přijala země, které si ponechávají tak zvláštní zákony, jako jsou tyto poválečné dekrety prezidenta Beneše.

Naše vláda na Orbánovu výzvu k vyřazení Benešových dekretů nehodlá nijak reagovat. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly se postoj kabinetu k této otázce nijak nemění. Místopředseda vlády Pavel Rychetský navíc připomněl, že český právní řád nezná termín vyřazení, jen zrušení právního předpisu. Návrh na zrušení poválečných dekretů už podle Rychetského Ústavní soud zamítl, když neshledal jejich rozpor s Ústavou či Listinou základních práv a svobod.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme