‚Maximalizování dopadu a vyplnění mezer.‘ EU se shodla na čtrnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci zemí Evropské unie se ve čtvrtek shodli na čtrnáctém balíku sankcí proti Rusku, oznámilo belgické předsednictví v Radě EU. Podle českého zastoupení při EU se sankční seznam rozrůstá o více než 100 fyzických i právnických osob, které se podle unijní diplomacie podílejí na agresi proti Ukrajině, i o některé sektorové oblasti.

Sledujeme online Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ventil plynovodu LNG terminálu v Německu

Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Sankce ještě musí formálně schválit členské státy, podle diplomatických zdrojů se tak stane na pondělním jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku.

Stop stínové flotile. Británie uvalila sankce na ruské lodě sloužící k obcházení odvetných opatření

Číst článek

Schválení nových sankcí se původně očekávalo už minulý týden, tedy před víkendovým summitem o míru na Ukrajině, který se uskutečnil ve Švýcarsku. Zástupci členských států EU o nových sankcích vůči Rusku mnohokrát dlouze diskutovali a některé země měly proti některým navrhovaným omezením výhrady.

Nejdříve se balík nelíbil Maďarsku či pobaltským zemím, nakonec mělo výhrady proti jeho části Německo. Praha měla námitky, že v něm opět není český požadavek na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru.

‚Vymáhání omezení‘

„Tento balíček přináší nová cílená opatření a maximalizuje dopad stávajících sankcí tím, že vyplňuje dosud existující mezery,“ uvedlo belgické předsednictví. Jeho prohlášení souvisí s tím, že už při schvalování předchozích balíčků sankcí proti Rusku se vždy řešilo, že není důležité jen zavádět opatření nová, ale rovněž zajistit, aby byla účinněji vymáhána omezení, která byla zavedena dříve.

Rusové se bojí dalšího pádu rublu a vyzvedávají si úspory. Na sítích kolují videa front před bankami

Číst článek

Evropská komise nenavrhla úplný zákaz dovozu ruského LNG, i vzhledem k tomu, že existují unijní země jako Belgie, Francie či Španělsko, které ho stále nakupují ve velkém. Navrhovala ale zakročit proti takzvaným překládkám LNG v unijních přístavech. Cílem je podle informací zajistit, že unijní prostředky nebudou používány pro převoz ruského LNG do třetích zemí.

Takové opatření by mohlo zasáhnout zejména závod na zkapalněný zemní plyn Jamal v arktické části Ruska, ze kterého je plyn rozvážen do přístavů v EU a dále do zbytku světa. Nové sankce by rovněž znemožnily unijním firmám investovat do budoucích projektů týkajících se LNG v Rusku.

Citlivé téma

I když nejde o zákaz dovozu LNG do Evropské unie, už při prvních debatách mezi zástupci členských států se ukázalo, že energetika je velmi citlivé téma a někteří měli k omezením výhrady. Maďarsko celé týdny hrozilo, že bude celý balíček, který je potřeba schválit jednomyslně, vetovat s tím, že nechce žádné další energetické sankce proti Rusku.

Navzdory sankcím většina zahraničních společností pokračuje ve svém podnikání v Rusku, odhaluje studie

Číst článek

Přestože ruský LNG tvořil v roce 2023 pouhých pět procent spotřeby plynu v EU, stále to znamenalo pro Kreml zisk kolem osmi miliard eur (199 miliard Kč), poznamenal bruselský server Politico. Nové sankce pravděpodobně zasáhnout asi čtvrtinu těchto zisků, protože nezakazují přímý dovoz do EU.

Předchozí, třináctý balík sankcí byl schválen na konci února u příležitosti druhého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Neobsahoval tehdy žádné sektorové sankce, jako tomu bylo například u balíku předchozího, který se týkal zákazu dovozu diamantů.

Obsahoval ale omezení vůči dalším 106 jednotlivcům a 88 právnickým osobám. Šlo o subjekty především z vojenského a obranného sektoru, ale i další osoby, které se podílejí na dodávkách severokorejských zbraní do Ruska. Na seznamu byli i další lidé z ruské justice, místní politici či jiné osoby zodpovědné za deportace ukrajinských dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme