Mezinárodní trestní soud v Haagu vynese rozsudek nad prvním obžalovaným

Rozsudek o vině či nevině dnes poprvé vynese Mezinárodní trestní soud v Haagu. Obžalovaným je Thomas Lubanga Dyilo, který se měl podílet na zločinech spáchaných v občanské válce na přelomu tisíciletí v Demokratické republice Kongo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haag ICC - Mezinárodní trestní tribunál | Foto: Pavel Novák

Lubanga je první podezřelý, který je zadržený na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu a který se před porotu v Haagu dostal.

Thomas Lubanga založil v roce 2001 gerillovou armádu s názvem Unie konžských vlastenců. Podle žaloby do ní verboval děti mladší 15 let a využíval je v bojových akcích. V jednotkách pod velením Lubangy měly bojovat i desetileté děti.

Konžské úřady ho zatkly v roce 2006 v Kinshase a předali do vazební věznice Mezinárodního trestního soudu. Proces s ním začal o necelé 3 roky později.

Dětští vojáci jsou stále základnou ugandské Armády božího odporu

Číst článek

Soud má zatím rozhodnout, jestli je Lubanga vinen nebo nevinen. V případě, že ho shledá vinným, rozhodne až v dalším řízení o tom, jaký trest mu uloží.

Pavel Novák, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme