Mistrem Afriky bude Ghana nebo Pobřeží slonoviny, šampionát od začátku provázejí potíže

Africký kontinent bude dnes večer znát svého fotbalového mistra. Na stadionu v hlavním městě Rovníkové Guineje proti sobě nastoupí celky Ghany a Pobřeží slonoviny. Mistrovství Afriky ve fotbale už ale od začátku provázely problémy na hřišti i mimo něj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Namísto Maroka uspořádá příští rok Africký poháru národů Rovníková Guinea (ilustrační foto)

Namísto Maroka uspořádá příští rok Africký poháru národů Rovníková Guinea (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Potíže začaly, když se mistrovství loni v listopadu zřeklo Maroko kvůli obavě ze zatažení eboly na své území.

Nevyhnuly se ani stadionům v Rovníkové Guineji, která se nakonec chopila šance a za dva měsíce šampionát uspořádala.

Na začátku semifinálového utkání Ghany proti domácím reprezentantům Rovníkové Guineje to vypadalo, že vše bude v pořádku. Celkem slušná návštěvnost, upravený trávník, hymny obou států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistrem Afriky se stane Ghana, nebo Pobřeží Slonoviny Šampionát ale od začátku provázejí potíže. Podrobnosti zjišťoval Pavel Novák

V utkání šlo o to, kdo si dnes zahraje o zlatou trofej. Týmu pořadatelské země se ale moc dobře nevedlo.

Po třetím gólu Ghaňanů povolily domácím fanouškům nervy a vrhli se na příznivce hostů. Začaly na ghanské občany házet kamení, lahve a cokoli, co jim přišlo pod ruku.

Nejohroženější skupina fanoušků hledala útočiště za ghanskou brankou, kam je přišli chránit policisté se štíty. Nad stadionem pro 12 tisíc diváků létal vrtulník a zápas museli pořadatelé na půl hodiny přerušit.

Komentátoři televizních stanic popisovali situaci na hřišti jako strašlivou a nehodnou tak významné sportovní události. Navíc k podobné situaci nedošlo poprvé.

Při zápasu domácí Rovníkové Guineje s Tuniskem, ve kterém se hrálo o postup do semifinále, museli pořadatelé a ostraha chránit rozhodčí jak před hráči Tuniska, tak domácího týmu. Na vítězství Rovníkové Guineje tak v tomto zápase zůstal ležet stín pochybností.

Ani to ale této zemi bohaté na ropu s ani ne milionem obyvatel pohár nezajistilo. Do pavouka mistrovství se dokonce ani nekvalifikovala. Mezi špičky afrického fotbalu se dostala jen díky tomu, že měla odvahu v doslova šibeničním termínu šampionát místo Maroka uspořádat.

Pavel Novák, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme