Na euroasijském summitu v Bruselu protestují Tibeťané

Hlavně o klimatických změnách, ale také o lidských právech dnes mluví lídři 46 zemí Evropské unie a Asie na bruselském summitu. Delegace Číny a Barmy se podle internetového serveru EUObserver snaží zmírnit text závěrečného komuniké, kde by se mohly objevit věty odsuzující stav lidských práv právě v těchto zemích. Před komplexem Královského paláce, kde statnící jednají, protestují Tibeťané proti čínskému útlaku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibeťané v Dharamsale

Tibeťané v Dharamsale | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Skandování několika desítek demonstrantů z Tibetu těžko dolehne k uším prezidentů a premiérů, kteří jednají v policií obklíčeném Královském paláci. S čínským premiérem Wen Ťia Paem si ostatní státníci tiskli ruce a čekali hlavně na jeho ujištění o stabilním směnném kurzu čínského jüanu.

Demonstranti venku před palácem chtějí čínskému premiérovi sdělit jediné. „Voláme tu po svobodě, aby premiér Wen Ťia Pao, který je uvnitř, věděl, že všichni Tibeťané si přejí svobodu,“ řekla paní Do-Ma, která žije v exilu v Bruselu už dva roky.

Čína obsadila Tibet na konci padesátých let minulého století. Duchovní vůdce dalajláma utekl do Indie. Peking tibetské hnutí za nezávislost tvrdě postihuje.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme