summit EU

| ČTK |Zprávy ze světa

Papež přijal ve Vatikánu lídry 27 zemí Evropské unie. Sobotka ho pozval do Česka

Papež František přijal prezidenty a premiéry 27 zemí Evropské unie. S nejvyššími představiteli unijních států s výjimkou Británie se setkal den před jejich římským summitem, který má připomenout 60 let evropské integrace. Při této příležitosti český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) opět pozval papeže na návštěvu České republiky. Ta by se mohla uskutečnit v červnu na výročí 75. let od vypálení obce Lidice nacisty.

|Ondřej Houska, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Bezpečnost a řešení migrace. Evropští lídři v Bratislavě vytváří 'mapu důležitých témat'

Evropská unie musí podle svých lídrů především posílit bezpečnost občanů, jen tak se může dostat z potíží po nedávném rozhodnutí o brexitu. Prezidenti a premiéři členských zemí by se na tom podle očekávání v pátek měli shodnout na mimořádném summitu v Bratislavě, kde se poprvé od referenda setkávají právě bez Británie.

Přelomové okamžiky Bratislavy. Hlavní město Slovenska opět v hledáčku novinářů

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Nestává se často, aby Bratislava byla v titulcích světových médií. Malá slovenská metropole většinou není takříkajíc "na radaru" zahraničních novinářů. V tomto pololetí ale Slovensko předsedá Evropské unii a speciálně v pátek kamery míří na Bratislavu doslova, kvůli důležitému summitu Evropské unie. Pár přelomových okamžiků už ale město v minulosti zažilo.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Mimořádný summit EU s Tureckem se kvůli nečekaným požadavkům Ankary komplikuje

Mimořádný summit EU k uprchlické krizi se protahuje. Lídři některých zemí osmadvacítky mají problémy s návrhy, se kterými překvapivě přišel turecký premiér Ahmet Davutoglu. Podle něj je Turecko ochotné přijímat zpět migranty, kteří z jeho území připlují na řecké ostrovy, výměnou za to ale po EU požaduje víc peněz, rychlejší zrušení víz pro turecké občany a také otevření nových kapitol v přístupových jednáních.

| ČTK, Simona Bartošová, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Fico chce kvůli útokům na ženy další summit EU o migraci, Tusk je proti

Slovenský premiér Robert Fico chce po útocích na ženy v německých městech, které se udály o silvestrovské noci, požádat o svolání mimořádného summitu Evropské unie. Unijní představitelé by podle něj měli schválit urychlené vytvoření evropské pohraniční a pobřežní stráže dříve než do poloviny roku, jak se na tom lídři unie dohodli v Bruselu. Šéf EU Donald Tusk ale mimořádný summit svolat nechce. Další se má konat v polovině února.