Summitu Evropské unie je u konce. Lídři zemí sedmadvacítky na něm odsoudili nedávnou vlnu ruských raketových útoků na ukrajinská města a mluvili o další finanční pomoci pro vládu v Kyjevě.
Návrhy Evropské komise v otázkách energetiky podle Orbána představovaly pro Maďarsko největší nebezpečí. Výsledek jednání podle něj znamená, že se vládě podařilo ochránit zájmy Maďarska.
Historicky první návštěva Tamima bin Hamada Sáního v Česku skončila nečekaně už po prvním dni. Podle Rudolfa Jindráka delegace doufala v to, že bude emír přizván k některým jednání summitu.
V Praze se tento týden sejdou nejvyšší představitelé více než čtyř desítek zemí. Pozvánku dostaly všechny evropské státy s výjimkou Ruska a Běloruska. Pražský hrad očekává přes dva tisíce lidí.
Ursula von der Leyenová oděná v barvách ukrajinské vlajky v pátek jménem unijní exekutivy sdělila, že doporučuje kandidaturu Ukrajiny na členství v Evropské unii.
Lídři sedmadvacítky se v principu dohodli na částečném zákazu dovozu ruské ropy. Ze zákazu obchodování s produkty vyrobenými z ruské ropy dostane Česko 18měsíční výjimku, řekl Fiala.
Evropská komise už začala uvolňovat prostředky na pomoc zemím, do kterých Ukrajinci nejčastěji přicházejí. Podle premiéra Petra Fialy je ale potřeba doladit detaily této pomoci.
Unijní lídři kritizovali ostřelování dětské nemocnice v Mariupolu. A uvítali, že se prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu už zabývá podezřením na spáchání válečných zločinů.
Šéf unijních vrcholných schůzek Charles Michel podle jednoho z činitelů prohlásil, že summity bez ní budou jako Paříž bez Eiffelovy věže či Řím bez Vatikánu.
Jaké je české stanovisko k maďarské legislativě? A proč česká vláda žádá, aby otázku střetu zájmů vyjasnil evropský soud? Zodpověděla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.
Běloruské úřady v neděli přiměly letoun společnosti Ryanair míří z Řecka do Litvy k nouzovému přistání v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Ramana Prataseviče.
Biden se na dálku účastnil zasedání unijních lídrů jako první americký prezident po Baracku Obamovi, který osobně dorazil v roce 2009 na summit pořádaný v době českého předsednictví v Praze.
„Je samozřejmě zcela zásadní, abychom dále pracovali na zlepšení produkce vakcín v Evropě a zlepšili možnosti jejich distribuce mezi členské státy,“ řekl po jednání předseda Evropské rady Michel.
Prezident před pondělní schůzkou avizoval, že o osudu ministrů bude chtít s premiérem jednat. Ten novinářům ale poté řekl, že to nebylo stěžejní téma schůzky a „na toto téma de facto nezaznělo nic“.
„Velmi hezky se to ukazuje právě nyní, kdy všichni ten dosažený kompromis mohou prezentovat – a také prezentují – jako své vítězství,“ upozorňuje politoložka na typický unijní kompromis.
Dvoudenní vrcholná schůzka začíná v 15.00. Prezidenti a premiéři členských zemí vedle klimatické debaty také zhodnotí vývoj jednání o budoucích vztazích s Velkou Británií.
Premiéři zemí Evropské unie se po dalším maratonu nočních vyjednávání nakonec nad ránem dohodli na pomoci unijní ekonomice. Vzniknout má mimořádný fond v objemu 750 miliard eur.
Sestavením plánu reforem pro Evropskou komisi, na základě kterého bude možné peníze čerpat, by měl být pověřen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).
„Všichni premiéři budou doma říkat, že vyhráli. To je kouzlo Evropské unie – je to opět kompromis kompromisů, kdy každý může říct, že něco dostal,“ říká pro iROZHLAS.cz odborník na EU Ondřej Mocek.
Lídři unijních zemí se zatím nedokázali shodnout na celkovém objemu fondu na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií ani na poměru grantů a úvěrů. Prezidenti a premiéři se sejdou opět ve 16.00.
Sobotní Michelův návrh přidává Česku také miliardu ve strukturálních fondech na rozvoj regionů. Podle informací Radiožurnálu budou tyto peníze určeny i na podporu růstu a zaměstnanosti.
Podle Babiše zatím není jisté, zda prezidenti a premiéři nakonec dospějí ke kompromisu. Mezi požadavky Polska a Maďarska na straně jedné a Nizozemska na straně druhé se zatím žádný nerýsuje, uvedl.
První den jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie o fondu obnovy a budoucím sedmiletém rozpočtu bloku skončil bez dohody. Pokračovat bude v sobotu v 11 hodin.
„Místo obvyklých až 19 členů doprovodu bude nyní povoleno nejvýše šest,“ přiblížil ve středu novinářům změny unijní činitel odpovědný za technickou přípravu summitu.