Česko 5:0 Lotyšsko

Na ostrov Nias míří humanitární pomoc

Nejméně tisíc obětí si vyžádalo pondělní zemětřesení u indonéského ostrova Nias. Počet mrtvých může ale podle některých představitelů přesáhnout dva tisíce. Záchranářské práce komplikují přerušené dodávky proudu i zničené komunikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Indonésii | Zdroj: ČTK

Dopravu potřebných léků, stanů, pitné vody i potravin komplikuje špatné počasí a zničená přistávací dráha letiště u metropole, i silnice vedoucí z letiště do hlavního města. Do postižené oblasti přesto proudí humanitární pomoc. Jakarta vyslala k ostrovu Nias tři vojenská plavidla a přistát se na částečně zničeném letišti podařilo třem malým letadlům.

Podle zástupců Červeného kříže i Červeného půlměsíce, kteří na ostrov Nias dorazili, je problémem i přerušená dodávka elektřiny. Bez proudu jsou zdravotnická zařízení, která nebyla při zemětřesení zničena. Ranění jsou proto ošetřováni například i na fotbalovém hřišti.

Austrálie proto nabídla vyslání válečného plavidla, které by sloužilo jako plovoucí nemocnice. Své jednotky nabídly, stejně jako při prosincové tragédii Japonsko a Spojené státy . Dva miliony dolarů v hotovosti už poslala Indie.

Indonéský ostrov Nias je vyhledávaným rájem domácích i zahraničních surfařů a potápěčů. Nejsou ale žádné zprávy o tom, že by byli pohřešováni občané České republiky. Několik turistů ale pohřešuje Švédsko.

Robert Mikoláš, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme