Na ostrov Nias míří humanitární pomoc

Nejméně tisíc obětí si vyžádalo pondělní zemětřesení u indonéského ostrova Nias. Počet mrtvých může ale podle některých představitelů přesáhnout dva tisíce. Záchranářské práce komplikují přerušené dodávky proudu i zničené komunikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Indonésii | Foto: ČTK/EPA

Dopravu potřebných léků, stanů, pitné vody i potravin komplikuje špatné počasí a zničená přistávací dráha letiště u metropole, i silnice vedoucí z letiště do hlavního města. Do postižené oblasti přesto proudí humanitární pomoc. Jakarta vyslala k ostrovu Nias tři vojenská plavidla a přistát se na částečně zničeném letišti podařilo třem malým letadlům.

Podle zástupců Červeného kříže i Červeného půlměsíce, kteří na ostrov Nias dorazili, je problémem i přerušená dodávka elektřiny. Bez proudu jsou zdravotnická zařízení, která nebyla při zemětřesení zničena. Ranění jsou proto ošetřováni například i na fotbalovém hřišti.

Austrálie proto nabídla vyslání válečného plavidla, které by sloužilo jako plovoucí nemocnice. Své jednotky nabídly, stejně jako při prosincové tragédii Japonsko a Spojené státy . Dva miliony dolarů v hotovosti už poslala Indie.

Indonéský ostrov Nias je vyhledávaným rájem domácích i zahraničních surfařů a potápěčů. Nejsou ale žádné zprávy o tom, že by byli pohřešováni občané České republiky. Několik turistů ale pohřešuje Švédsko.

Robert Mikoláš, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme