Na podporu proevropských demonstrantů hrály v Kyjevě i české kapely
Proevropské demonstranty na kyjevském náměstí Nezávislosti přijely podpořit i české hudební skupiny, zahrála tam třeba formace Portless nebo pardubické duo Dva. Akce na náměstí se koná už několik dní. Atmosféra, kterou doprovázejí obavy z policejního zásahu, připomíná ukrajinskou oranžovou revoluci před devíti lety, ale třeba také převrat v Československu v roce 1989.
„Lidi po světě jsou k tomu zatím vesměs netečný, protože se jich to zásadně netýká, ale ono se jich to týká, ono to není jedno, že takhle velká země směřuje buď do Ruska, nebo do Evropské unie, to je velký rozdíl,“ podotkl zpěvák skupiny Portless Kryštof Michal, kterého si řada fanoušků vybaví jako zpěváka z jeho dřívější formace Support Lesbiens.
Právě o směřování země protestujícím na Ukrajině jde. Ukrajinská vláda před časem oznámila, že zastavuje přípravy na podpis asociační dohody s Evropskou unií. Vysvětlovala to mimo jiné tím, že by to poškodilo vztahy země s Ruskem.
Kryštof Michal během svého vystoupení využil i základy ruštiny, když lidem na náměstí připomněl revoluci v Československu v roce 1989. O podobnosti, kterou u obou událostí vidí, pak mluvil i se zpravodajem Českého rozhlasu Martinem Dorazínem.
„Já jsem v těch 16 letech na Národní třídě shodou okolností stál, takže je to o tom vydržet, je to o tom mírovými způsoby a bez násilí prosadit svůj názor a jde to. Když to vydržej, tak si myslím, že něco určitě dokážou a myslím si, že svět to koneckonců vidí,“ uvažoval Michal.
Další čeští hudebníci, kteří přijeli zahrát, bylo duo Dva z Pardubic. Jan Kratochvíl vysvětlil, že do Ukrajiny jezdí díky přátelství poslední čtyři roky. Už při poslední návštěvě letos v květnu prý bylo znát změnu nálady ve společnosti.
„Ve srovnání s tím rokem 2010, kdy jsme tady byli poprvé, nám přišlo, že je tady ta nálada doopravdy horší,“ řekl Jan Kratochvíl.
„Je to silnej zážitek bejt u toho, to je můj dojem. A podpořit ty demonstrující mi přijde základně dobrý,“ dodala druhá polovina dua Bára Kratochvílová.
Na Ukrajině se poprvé od začátku protestů sešla opozice s vedením státu
Číst článek