Na Slovensku vypukla otevřená válka soudců

Více než sto slovenských soudců se pustilo do otevřeného boje proti předsedovi Nejvyššího soudu Štefanu Harabinovi. Bývalý ministr spravedlnosti a spojenec Vladimíra Mečiara totiž podle soudců zasahuje do nezávislosti justice a nezákonně svléká z talárů jejich kolegy s kritickými názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Miroslav Panuška

Tak daleko ještě spory ve slovenské justici nikdy nezašly. Soudci tvrdí, že pracují v atmosféře strachu a šikanování, mají existenční obavy a otevřeným dopisem vyzývají k řešení vládu a prezidenta.

Štefan Harabin podle nich účelově zahajuje disciplinární řízení proti vybraným soudcům, několik z nich už ze soudů odstranil. Soudcům se také nelíbí, že šéf Nejvyššího soudu je zároveň předseda Soudní rady, takže je ve sporech žalobcem i soudcem v jedné osobě.

Harabin to odmítá s tím, že soudce vyhazuje za liknavost a neschopnost. Podle komentátorů je situace v justici mimořádně kritická.

Ľubomír Smatana, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme