Nákup levných léků na internetu rozmlouvá Belgičanům zelený had

"Nezahrávejte si se zdravím, nekupujte si léky na internetu," hlásá kampaň belgické Federální agentury pro kontrolu léčiv. Chce tak omezit spotřebu v Evropě neschválených léků a podpůrných přípravků, které si zákazníci objednávají hlavně z Číny, Thajska a Indie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelený had varuje v kampani proti neschváleným lékům

Zelený had varuje v kampani proti neschváleným lékům | Foto: www.medicaments-par-internet

Pro kampaň v tisku i na internetu si agentura vybrala velmi působivý motiv. Z novin, plakátů v metru nebo ve fitcentrech a z webové stránky agentury se na vás totiž dívá zelený had.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Pavel Novák o belgické kampani proti nakupování neschválených léků přes internet

Zlověstné zasyčení hada se ozve v okamžiku, když odpovíte špatně na některou z otázek jednoduchého internetového kvízu. Třeba když trváte na tom, že objednat si léky z webové stránky neznámé společnosti je zcela bez rizika.

Kupovat si léky a léčivé přípravky přes internet je sice jednoduché, diskrétní a často i levnější než v běžné lékárně, ale není to příliš bezpečné.

Jen na celnici bruselského mezinárodního letiště Zaventem zadrželi za uplynulý rok 3000 balení léků objednaných přes internet. Polovina z nich neměla certifikát pro belgický trh, upozorňuje Marie-Louise Bouffioux z oddělení Agentury pro správné nakládání s léky:

"Považovali jsme za nutné apelovat na zodpovědnost veřejnosti, aby si lidé uvědomili úskalí objednávání léků přes internet. Mohou dostat třeba dva přípravky, které mohou při užití najednou uškodit. K lékům nedostanou informaci od lékaře ani od lékárníka."

Přes internet prodávají i belgické lékárny

Je přitom paradoxní, že zároveň s rozmachem kupování neschválených léčiv na internetu začal v Belgii fungovat i certifikovaný prodej v elektronických lékárnách, říká Marie-Louise Bouffioux. Webové stránky si mohou zřídit už existující lékárny a přijímat objednávky od klientů.

"Je možné si objednat léky, které se prodávají bez receptu na webové stránce lékárny, která má povolení působit na území Belgie. Takové lékárny jsou registrované u naší Agentury pro kontrolu léčiv a mohou prodávat léky zcela legálně. Tam je lékárník, který přijímá objednávku zákazníka. Zásilku pak opatří veškerými nezbytnými informacemi, které má pacient dostat. Klient má také záruku, že dostane přípravek, který je schválený a zkontrolovaný," vysvětluje Marie-Louise Bouffioux.

Některé potenciální zákazníky internetových obchodů lákajících na zaručeně účinné a levné přípravky na zvýšení výkonu, hubnutí nebo proti bolestem snad kampaň s rozzlobeným zeleným hadem přesvědčí.

Pro všechny belgické pacienty pak platí výzva: Skutečně si zahráváte se svým zdravím, když surfujete na zrádných vlnách při objednávání léků přes internet.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme