Nálet Izraelců zabil v libanonské vesnici desítky civilistů

Dosud nejkrvavější útok během 19 dní trvajícího izraelsko-libanonského konfliktu se v neděli odehrál ve vesnici Kana v jižním Libanonu. Izraelská letadla tam zaútočila na místa, odkud Hizballáh údajně odpaloval rakety na území židovského státu. Bilance civilních obětí je děsivá, podle libanonských úřadů zahynulo přes 60 lidí. Většinu z nich tvořily ženy a děti. Tragédie změnila program americké ministryně zahraničí Condoleezy Riceové, která zrušila návštěvu v Libanonu, a urychlila zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel vesnice Kana

Obyvatel vesnice Kana | Zdroj: ČTK

Bomby zasáhly v Kaně tři domy. Podle libanonských úřadů se částečně zhroutila třípatrová budova, ve které se schovalo na sto civilistů.

"Moje rodina, pět bratrů, zemřeli. Zbyl mi jen bratranec. To se nedá ani popsat," řekla novinářům žena, která nálet přežila.

Nálet se odehrál v jednu hodinu v noci, ale až do půle deváté ráno nebylo možné poskytnout zraněným pomoc, protože příjezdové cesty byly odříznuté od ostatních cest. Záchranáři z nich vyprošťovali oběti z trosek celý den.

Podle bilance libanonských úřadů zemřelo v Kaně přes 60 civilistů, z toho nějméně 37 dětí. Útok zvýšil počet obětí izraelské vojenské operace na libanonské straně na více než 500, podle libanonského ministerstva zdravotnictví stoupl celkový počet obětí dokonce na 750 osob.

Masakr vyvolal v Libanonu i ve světě velkou vlnu nevole. Předseda libanonské vlády Fuád Siniura dopoledne reagoval na zprávu o následcích náletu oznámením, že zastavuje veškerá jednání o řešení blízkovýchodní krize, dokud nebude nastoleno okamžité a bezpodmínečné příměří.

Na žádost libanonské vlády se dnes po 17. hodině SELČ sešla Rada bezpečnosti OSN v newyorském sídle k naléhavému zasedání. Generální tajemník OSN Kofi Annan v jeho úvodu vyzval členské země, aby se zasadily o okamžité zastavení násilí mezi Hizballáhem a Izraelem. Přiznal také, že nese za situaci na Blízkém východě zodpovědnost.

Za neschopnost přijmout jakékoli konkrétní kroky kritizoval OSN libanonský zvláštní vyslanec Nuhád Mahúd. Obvinil Izrael, že se dopouští válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Izraelský velvyslanec Gillerman se omluvil za oběti mezi civilisty, upozornil ale, že Hizballáh používá Libanonce jako štíty, aby sám útočil na civilní cíle v Izraeli. Za podmínku příměří označil odzbrojení Hizballáhu.

Hnutí Hizballáh pohrozilo Izraeli tvrdou odvetou. Existenci svých základen v Kaně popírá. "Všichni novináři a reportéři viděli, že se v tomto místě neodehrávaly žádné vojenské aktivity. To tvrdí Izrael, aby ospravedlnil své zločiny," řekl Ibrahim Musáví z televize Hizballáhu.

V Bejrútu vtrhlo několik stovek rozhněvaných Libanonců do budovy OSN, kde zničili nábytek a strhli vlajku Spojených národů. Před budovou, která byla jako každou neděli prázdná, se poté shromáždilo několik tisícovek demonstrantů, kteří provolávali smrt Izraeli a Spojeným státům.

Tragická událost v Kaně změnila i program americké ministryně zahraničí. Condoleeza Riceová zrušila dnešní návštěvu v Bejrútu a až do zítřka zůstane v Izraeli, kde má dále jednat. Nad smrtí nevinných civilistů vyjádřila Riceová smutek a prohlásila, že nadešel čas pro příměří. Hned však zopakovala, že se věci nemohou vrátit do stavu před nynějším konfliktem.

Izrael se za bombardování domu s uprchlíky v Kaně omluvil. "Izrael hluboce lituje toho, co se stalo. Tato budova nebyla terčem útoku. Cílem byl sousední dům, odkud Hizballáh odpaloval rakety. Byla to naše chyba, litujeme toho a vše důkladně vyšetříme," prohlásila mluvčí izraelské vlády Miri Eisinsová.

Izraelský premiér Ehud Olmert vyslovil lítost nad civilními oběťmi, zdůraznil ale, že všichni obyvatelé vesnice byli dopředu varováni, aby oblast opustili. Izrael podle Olmerta nemá zájem na rychlém příměří a potřebuje ještě deset dnů až dva týdny na dokončení operace. "Tváří v tvář Hizballáhu nezaváháme a nezastavíme ofenzivu navzdory obtížným okolnostem. To je to, co musíme udělat," prohlásil premiér.

Izraelci udeřili jen krátce poté, co vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh pohrozil dalšími raketovými útoky proti severnímu Izraeli. Z této oblasti obývané asi jedním milionem Izraelců uprchlo před hrozbou raketových útoků asi 330.000 obyvatel.

Martin Dorazín, Alexandr Pícha, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme