Smrt ukrajinských vojáků, přesun ruských vojsk k hranicím. Napětí na východní Ukrajině eskaluje

Na východní Ukrajině dál roste napětí. Vláda v Kyjevě v úterý informovala o úmrtí dvou dalších ukrajinských vojáků. Kvůli přesunům ruské armády k hranicím Ukrajiny se na Moskvu obrátil Washington a žádá vysvětlení.

Od zpravodaje z místa Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na sociálních sítích se v minulých dnech objevila řada videí s přesouvající se vojenskou technikou | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Na sociálních sítích se v minulých dnech objevila řada videí s přesouvající se vojenskou technikou, a to včetně tanků naložených na vlaky. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se opakovaně vyjádřil v duchu, že Rusko má právo přemísťovat vojska na svém území, jak uzná za vhodné, a nikoho neohrožuje. Naposledy to uvedl v pondělí, kdy reagoval na poznámku novinářů, že se v Rostovské oblasti na jihu země mají pohybovat ruští vojáci v autech se zakrytými značkami.

Ukrajina je ve frontě s vakcínami na evropském chvostu. Látky z Ruska odmítá, o dodávky žádá EU

Číst článek

Ačkoli autentičnost videí se nedá nezávisle ověřit, mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price v pondělí bez dalších podrobností uvedl, že Spojené státy považují zprávy o přesunech ruských sil za důvěryhodné. Vyzval také Moskvu k tomu, aby se zdržela jakékoliv další eskalace napětí.

Po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se vyjádřil také britský premiér Boris Johnson, který mluvil o obavách ze snahy o destabilizaci na hranicích Ukrajiny.

Nejvyšší pohotovost

Velitelství amerických ozbrojených sil v Evropě s poukazem právě na manévry ruských vojsk už koncem března zvýšilo pohotovost na nejvyšší stupeň.

Žaloba Ukrajiny na Rusko v souvislosti s Krymem je částečně přípustná, rozhodl soud ve Štrasburku

Číst článek

Podle mluvčího americké diplomacie teď Spojené státy také jednaly se spojenci v NATO. Prohlásil, že je prý potřeba podobné manévry chápat v kontextu událostí na Ukrajině z roku 2014, tedy v kontextu ruské anexe Krymu a války na Donbase. Na přímý dotaz, zda podle něj Rusko chystá invazi, ale neodpověděl. Moskva opakovaně odmítá, že se její vojáci jakkoli účastnili konfliktu na východní Ukrajině. 

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která dohlíží na dodržování příměří na východě Ukrajiny, v pátek zaznamenala řádově stovky porušení. Kromě dvou mrtvých vojáků, které v úterý ohlásila Ukrajina, hlásila vláda v Kyjevě už koncem března čtyři oběti.

Separatisté o víkendu obvinili pro změnu ukrajinské síly ze zabití pětiletého dítěte při náletu dronu. Nezávislí pozorovatelé z OBSE to ale zatím nepotvrdili.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme