Následky globálního oteplování budou v polárních oblastech nedozírné

Z Antarktidy i z Arktidy začínají přicházet stále více znepokojivé zprávy o změně klimatu na naší zeměkouli. Rozbory snímků amerických družic potvrdily, že se začíná ztrácet led i v blízkosti Severního pólu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida

Antarktida

Od Ellesmerova ostrova, který leží jen asi 750 kilometrů od Severního pólu, se odlomil ohromný kus ledovce starého minimálně 3 tisíce let. Je to ohromná kra, která je velká asi 110 čtverečních kilometrů, tedy víc než celý Manhattan v New Yorku. Když se ledovec odlomil, vyvolalo to dokonce malé zemětřesení, které zaznamenaly seismické přístroje až 250 kilometrů daleko.

Teď celý plující ledový ostrov uvízl v okolním zamrzlém moři, ale v létě se vydá dál. Odborníci se dokonce domnívají, že by pak mohl ohrozit lodní dopravu. Budou se od něj odlamovat velké kry podobné té, která třeba způsobila katastrofu Titaniku.

Takovou událost ještě kanadští a američtí vědci nepamatují. Podle měření, která se v oblasti nejsevernějších ostrovů na světě provádějí už přesně 100 let, jsou navíc od roku 1906 zbývající ledovce až o 90 procent menší. Vědci jsou tak rychlým úbytkem "věčného ledu" překvapeni. Ještě před deseti dvaceti lety se domnívali, že se změny kvůli globálnímu oteplování začnou projevovat pozvolněji, ale právě tyto události svědčí o tom, že to všechno jde daleko rychleji.

Podle Američanů jsou už ztráty ledu v Severním ledovém oceánu oproti historickému průměru velké jako rozloha celé Aljašky. Počítačové modely dokonce ukazují, že už v roce 2040 bude ledový oceán v létě úplně bez ledu. Malá část trvale zamrzlé vody se udrží jen mezi Grónskem a Kanadou a úplně bez ledu bude nejsevernější oceán v roce 2060 i v září. Dochází tam totiž k řetězové reakci. Led taje kvůli celkovému oteplování, ale když se bílá plocha ztratí, slunce se ještě více opírá do tmavší vodní hladiny, a tím ji ještě více ohřívá.

Medvědí rodinka | Foto: Polar Bear

Nenávratně to poznamenává místní přírodu. Ze savců jsou na tom asi nejhůř lední medvědi. Začíná jim totiž dramaticky ubývat potrava, takže ztrácejí na váze, ale hlavně se přestávají rozmnožovat. Americká vláda proto dokonce koncem roku navrhla zapsat lední medvědy do světové knihy ohrožených živočišných druhů.

Američtí vědci teď také zahájili velký program zkoumání dopadů klimatických změn v severních oblastech na samotné lidi. Eskymáci a další severské národy totiž nenávratně ztrácejí své přirozené životní prostředí, ve kterém budovali své životní a kulturní tradice. V oblastech, které se mění z ledu v bláto, dochází i k hospodářským škodám. Už teď je zřejmé, že následky globálního oteplování budou v polárních oblastech nedozírné.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme