NATO doufá ve spolupráci s Ruskem i po výhrůžkách prezidenta Medveděva

Severoatlantická aliance věří, že spolupráce s Moskvou bude pokračovat. Její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen ale označil ruský plán rozmístění raket Iskader v sousedství členských zemí NATO za zklamání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen | Foto: Filip Jandourek

V prohlášení reagujícím na výhrůžky prezidenta Dmitrije Medveděva o ruské odpovědi na budování aliančního protiraketového deštníku zdůraznil obranou úlohu štítu. Ten má sloužit k ochraně před útoky vedenými zpoza hranic Evropy.

ČTĚTE TAKÉ: Medveděv hrozí rozmístěním nových raket. Kvůli štítu

Protiraketový deštník není k vyrovnání vojenského odstrašení. Připomněl generální tajemník NATO dohodu z loňského summitu Aliance v Lisabonu. Přivítal, že ruský prezident je ochotný nezavřít úplně dveře před pokračováním dialogu s NATO a Spojenými státy o spolupráci na protiraketové obraně.

Na lisabonském summitu padla nabídka propojení obou protiraketových systému a Moskva řekla, že o ní bude uvažovat. Myšlenky na rozmístění ruských raket v oblastech u hranic se státy Aliance jsou podle Rasmussena zklamáním a vyvolávají vzpomínky na minulost vztahů mezi NATem a Ruskem.

Po odvolání amerického plánu na vybudování radaru v Česku a raketových sil v Polsku mají protiraketový štít tvořit mobilní základny v Turecku, Rumunsku a Španělsku.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme