Stoltenberg: Ruská armáda byla druhá nejsilnější na světě, dnes je druhá nejsilnější na Ukrajině

Ukrajina podle šéfa NATO Jense Stoltenberga dělá pokroky v protiofenzivě. Postupně získává od Ruska zpět své území. Uvedl to v debatě s europoslanci zahraničního výboru v Bruselu. Zdůraznil, že spojenci musí Ukrajinu podporovat i v dobách, kdy ztrácí.

Od stálé zpravodajky Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Dursun Aydemir/Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Profimedia

„Ukrajinci postupně získávají další území. Dokázali prolomit obranné linie ruských sil a postupují vpřed,“ prohlásil Stoltenberg na setkání s europoslanci ze zahraničního výboru a z podvýboru pro bezpečnost a obranu.

Na Rumunsko zřejmě dopadl ruský dron, informovala Bukurešť NATO. Mířil ale na ukrajinský přístav

Číst článek

Na dotaz okolo pochybností o rychlosti ukrajinského postupu šéf NATO řekl, že „nikdo neříkal, že to bude jednoduché“.

Protiofenziva podle Stolteberga možná pokračuje pomaleji, než by si někteří představovali, ale postupuje. A Ukrajina získává zpět několik set metrů území denně. „Bylo jasné, že to bude krvavá a velmi obtížná ofenziva,“ uvedl.

„Když Ukrajinci získávají, Rusové ztrácí. Výchozí bod byl, že ruská armáda byla druhá nejsilnější na světě, dnes je druhá nejsilnější na Ukrajině,“ poznamenal Stoltenberg.

Pokud jde o podporu Ukrajiny, hovořil rovněž o potřebném navýšení produkce munice, která by Kyjevu pomohla. „Můžeme jim radit, můžeme jim pomoci, ale jsou to pak ukrajinští velitelé a vojáci přímo na místě, kteří musí činit obtížná rozhodnutí,“ dodal generální tajemník NATO.

NATO podle něj nemá žádné informace, o tom, že by Rusko úmyslně útočilo proti Rumunsku. Bukurešť ve středu otočila, když informovala, že na rumunské území zřejmě dopadly části ruského dronu, který útočil na ukrajinský přístav na Dunaji. Vyšetřování podle Stoltenberga pokračuje.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme