NATO se radí o podpoře Afghánistánu po odchodu vojáků

Afghánistán bude potřebovat vojenskou pomoc i skončení mise ISAF. Vojáci mezinárodních jednotek se mají z této země stáhnout do konce roku 2014. Starost o bezpečnost po nich mají převzít afgánská armáda a policie. O tom, jaká bude podpora těchto ozbrojených složek ze strany Severoatlantické aliance, jednají v těchto chvílích ministři obrany jejích členských zemí v centrále NATO v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky NATO v Afghánistánu | Zdroj: Reuters

Přestože se vojáci operace ISAF z Afghánistánu stáhnou, neznamená to, že tam nezůstanou například vojenští nebo policejní instruktoři. Takové podpůrné jednotky tam pravděpodobně budou i po roce 2014.

Nepovedou už ale průzkumné nebo zásahové operace. To bude čistě úkol pro Afgánce, kteří už teď často provádějí takové akce sami.

Co jim ale chybí, je týlové zabezpečení a logistická podpora. To zatím Afghánci nezvládají a nepředpokládá se, že za dva roky na tom budou o moc lépe.

Severoatlantická aliance ale i další země tedy budou v Afghánistánu s touto logistickou podporou pomáhat a také se budou stále podílet na výcviku velitelů, pilotů a vojenských specialistů. V centrále NATO se teď jedná také o tom, kdo a jak bude takovou podporu poskytovat.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme