Nature: Protichřipkový lék Tamiflu v jednom případě nezabral

Zatímco rumunské úřady hlásí další ohnisko ptačí chřipky v Dunajské deltě, odborníci se přou, který lék by mohl lidem ulevit při případné pandemii. Jak uvádí britský vědecký týdeník Nature, testy u jedné mladé vietnamské dívky ukázaly, že protichřipkový lék Tamiflu proti smrtícímu kmenu viru H5N1 nezabral. Zmutoval totiž do formy odolné vůči oseltamiviru, což je laboratorní označení pro Tamiflu. Tento lék nyní skupují lidé na celém světě a zmizel i z lékáren v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Marián Vojtek

Podle autora zmíněné studie Jošihiró Kawaoky z Tokijské univerzity však není důvod k panice, neboť šlo o zcela ojedinělý případ. Vědci však hledají účinný lék dál. Zatím se jim u zvířat podařilo vyzkoušet, že je virus údajně citlivý na látku zvanou zanamivir.

Česko se chystá nakoupit dalších 600.000 balení léku Tamiflu za zhruba 600 milionů korun. K dispozici by měl být pro nejvíce rizikové skupiny a osoby nezbytné pro chod státu. Podle vicepremiéra Zdeňka Škromacha pověřeného vedením Ministerstva zdravotnictví by se dohoda měla podepsat co možná nejdříve, protože zájemců o tyto léky je mnoho. Zakoupení nových dávek Tamiflu je součástí národního pandemického plánu.

S podezřením na ptačí chřipku leží v tureckých nemocnicích devět pacientů. Čekají je krevní testy a několikadenní pozorování. Všech devět osob je podle agentury Anadolu z města Turgutlu v západním Turecku. Možnost, že jde o ptačí chřipku, je však podle odborníků velmi malá. Virus ptačí chřipky s kódovým označením H5N1 se objevil u drůbeže na jedné farmě na severozápadě země, podle tamního ministerstva zemědělství je však situace pod kontrolou.

Druhé ohnisko ptačí chřipky v Dunajské deltě ohlásily rumunské úřady. Do karantény byla uzavřena vesnice Maliuc. Evropská komise má v sobotu zveřejnit výsledky laboratorních testů vzorků z ptáků uhynulých v obci Ceamurlia de Jos. Mají určit, zda obsahují smrtící virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i pro člověka.

Světová zdravotnická organizace označila rozšíření viru ptačí chřipky do Evropy za znepokojivé, současně však varovala před panikou.

Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme