Nečas vedl Česko Evropskou unií v době její největší krize, teď ho zastupuje naposledy
Česko bude dnes a zítra na schůzce evropských lídrů v Bruselu naposledy zastupovat premiér v demisi Petr Nečas. V době jeho působení v čele vlády prošla Evropská unie vůbec nejhorší krizí ve svých dějinách.
„Doufám, že bouřlivost není spojována s mou osobou. Jsem v tom opravdu nevině, i když jsem ‚Nečas‘. To, že tam bylo trošku dramatické ovzduší, to je pravda, ale to patří k politice,“ žertoval o napjaté náladě, která mezi některými evropskými lídry panovala, Petr Nečas, když přijel na svůj první evropský summit skoro před třemi lety v září 2010.
Hroutilo se Řecko, v ohrožení byly i další státy a Evropa se začala bát nejen o osud eura, ale i o prosperitu svých občanů. Záhy se ale samo Česko stalo zemí, o které se v Bruselu začalo mluvit víc než o leckterých jiných státech. Ne snad kvůli ekonomickým problémům, ale kvůli odmítání některých evropských dohod. Třeba rozpočtové smlouvy, ve které se státy unie zavázaly k šetrnému hospodaření.
Jak si Česko pod premiérem Petrem Nečasem vedlo v Evropě, shrnul zpravodaj ČRo Ondřej Houska
„O tom, jestli se Česká republika má, nebo nemá připojit, tak musí vědět k čemu. A to teď neví. Teď prostě jenom jednu nebo dvě stránky tezí. To je zatracený rozdíl od podoby mezinárodní smlouvy, která dokonce může být jaksi vymahatelná, případně její neplnění sankcionovatelné,“ řekl k tomu tehdy Nečas.
Česko nakonec zůstalo spolu s Británií jako jediná země stranou této dohody. Evropští partneři moc nechápali, proč Nečas nechce v Bruselu podepsat něco, k čemu se jinak v Praze skoro každý den hlásí. Tedy závazek nehospodařit na dluh. Premiér Nečas tak v Bruselu zažil jednání nejen velmi napjatá, ale také velmi dlouhá.
„Velmi dlouhé, mimo jiné proto moje intelektuální svěžest na této tiskovce není zrovna na takové úrovni, na kterou já sám jsem zvyklý. Nevím, jak vy,“ říkal Nečas letos v únoru, kdy pro Česko vyjednal víc než půl bilionu korun z evropského rozpočtu na příštích sedm let, což byl v Bruselu asi jeho hlavní úspěch.
Česko se pod Nečasovým vedením vždycky hlásilo ke spojenectví s euroskeptickou Británií, ale to hlavní většinou dokázalo dojednat spíše s Němci. Možná i proto Nečas na summitu během loňského mistrovství Evropy ve fotbale dal následující odpověď na otázku, komu vlastně v semifinálových zápasech fandil. „Skoro se to bojím říct, fandil jsem, nevím proč, Německu.“
Jako by i tahle ne úplně jistá odpověď ukazovala, že Česko v Evropě i za premiéra Nečase zůstalo věrné své dosavadní pověsti. Tedy země, která ne vždycky dokáže své postoje vysvětlit ostatním.