Nehodu letadla na severu Ruska nepřežilo přes 40 lidí

44 lidí zemřelo při havárii letounu TU 134 v severozápadním Rusku. Stroj se zřítil nedaleko města Petrozavodsk při přistávacím manévru. 8 lidí katastrofu přežilo a je s těžkými zraněními v nemocnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo havárie kletounu Tu-134 | Zdroj: ČTK

Letoun TU 134 s celkem 52 lidmi na palubě se zřítil na dálnici zhruba kilometr od přistávací dráhy od petrozavodského letiště – 30 let starý stroj se rozlomil na několik částí a začal hořet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O leteckém neštěstí informovala v Dopoledním Radiožurnálu moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Zatím není jasné, proč se pilot pokusil dosednout na běžnou komunikaci – jednou z verzí je ale možnost, že na letišti selhal naváděcí systém, včetně osvětlení přistávací dráhy. Ve chvíli havárie panovalo na místě špatné počasí s hustou mlhou a deštěm.

Vyšetřovatelé mluví o štěstí, že stroj těsně minul okraj obytné čtvrti nedaleko letiště. Padající letoun ale zasáhl na dálnici i jeden automobil a jeho trosky zůstávají pod trupem havarovaného létacího stroje. Zatím se neví, kolik pasažérů bylo ve voze v momentu srážky.

Mezi osmi přeživšími je podle ruských médií i desetiletý chlapec, všichni mají vážná zranění, nejčastěji popáleniny. Navíc lékaři upozorňují, že jejich zdravotní stav je velmi vážný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O katastrofe mluvila Lenka Kabrhelová i ve Světě o jedné

Vyšetřovatelé prověřují tři verze možné příčiny havárie – chybu pilota či pozemního personálu, složité povětrnostní podmínky nebo možné technické závady na 30 starém Tupolevu.

Podle expertů je otázkou číslo 1, proč se pilot rozhodl přistát na dálnici. Je možné, že se za špatného počasí spletl. Objevily se také informace, že nesvítila přistávací světla na ranveji, ale také tvrzení, že stroj se při přistávacím manévru nakláněl a dispečeři nařídili další okruh. Při něm prý zachytil letoun o elektrické vedení.

Ruská letecká doprava čelí opakovaným problémům s nehodami stárnoucích strojů sovětské éry. Loni v troskách tupoleva TU 154 nedaleko ruského Smolenska zahynul polský prezident Lech Kaczynski a dalších 96 lidí.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme