Nejlidnatější německou spolkovou zemi čekají volby

V Severním Porýní-Vestfálsku vrcholí ostrými vzájemnými výpady předvolební kampaň. Už v neděli rozhodnou obyvatelé této největší a nejlidnatější spolkové země na severozápadě Německa o složení nového zemského parlamentu. Jde současně o určující souboj celostátní vlády s opozicí, tedy o jakési německé primárky před volbami do Bundestagu příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peer Steinbrück | Zdroj: ČTK

Do závěrečné etapy předvolební kampaně se osobně vložili lídři obou politických táborů - šéfka opoziční CDU Angela Merkelová a kancléř Gerhard Schröder. Současnému ministerskému předsedovi Severního Porýní-Vestfálska Peeru Steinbrückovi tím prokázal ale spíše medvědí službu, protože berlínské vedení SPD je v této spolkové zemi mimořádně nepopulární.

Sám Steinbrück také proto postavil volební kampaň na své popularitě a odklonu od berlínského centra. Programově staví pak na sociálním státu a bezúplatném školství. Opozice naopak využívá chyb SPD po 39 letech vlády v Severním Porýní-Vestfálsku a rostoucí nezaměstnanosti v této největší spolkové zemi.

Volební průzkumy favorizují koalici CDU/FDP. Ta by měla by získat asi o čtyři procenta hlasů více než stávající společenství sociálních demokratů a Zelených.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme