Německo zřejmě vyšle k Libanonu námořní flotilu

Německo zřejmě nakonec pošle k libanonským břehům námořní flotilu. Telefonicky se na tom dohodli kancléřka Merkelová a libanonský premiér Siniura. Bejrút má teď oficiálně oslovit OSN se žádostí o vyslání německých válečných plavidel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: AFP

Německý námořní svaz by měl spolu s loděmi dalších států chránit libanonské teritoriální vody a bránit v pašování zbraní pro hnutí Hizballáh. Berlín by přitom měl tomuto seskupení velet.

Z rozhovoru Merkelové s libanonským premiérem taky vyplynulo, že námořníci by měli od OSN dostat robustní mandát, který jim umožní vstupovat na paluby zadržených lodí. Podle mluvčího kabinetu ještě vláda pracuje na balíčku technické a humanitární pomoci pro Libanon.

Vyslání německých vojáků na Blízký východ musí pak ještě posvětit poslanci Spolkového sněmu. Ministr obrany Jung počítá s tím, že celkový počet německých modrých přileb překročí původně předpokládaných 1200.

Annan: Izrael by se z Libanonu mohl stáhnout do týdne

Izrael by se z jižního Libanonu mohl stáhnout do týdne. Do té doby by se totiž do oblasti mělo podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana dostat pět tisíc vojáků mezinárodních sil. Ty bude doprovázet na 16 tisíc jejich libanonských kolegů.

Šéf OSN předtím - po jednání s izraelskou vládou - prohlásil, že ještě před rozmístěním mezinárodních jednotek by se měla omezit vzdušná a námořní blokáda Libanonu. To ale izraelský premiér Ehud Olmert vyloučil.

Podle něj totiž stále proudí do rukou bojovníků z hnutí Hizballáh zbraně ze sousední Sýrie, a tomu izraelská armáda účinně brání. Izraelská blokáda skončí v okamžiku, až budou libanonsko-syrskou hranici hlídat vojáci OSN.

Ve Stockholmu začala dárcovská konference

Stockholm přivítal dárcovskou konferenci na pomoc Libanonu. 50 zúčastněných zemí by podle organizátorů mohlo přispět až půl miliardou dolarů. I Česká republika vyslala svého zástupce - náměstka ministra zahraničí Pavla Svobodu.

Početná delegace přijela ze samotného Libanonu. Úvodní řeč obstaral premiér Fuád Siniura, který obvinil Izrael z porušení mezinárodního práva. "Přímá škoda, kterou způsobila tato poslední izraelská invaze do naší země, do našeho veřejného i soukromého majetku, jde do miliard dolarů. Další miliardy způsobí pokles HDP, ztráta pracovních míst i další dlouhodobé poškození ekonomiky. Dobře známý pokrok, kterého Libanon dosáhl během posledních 15 let, byl vymazán během několika dní."

Válka mezi Izraelem a Hizballáhem si vyžádala na 1300 životů. Nálety zničily přes sto tisíc domů a bytů, ale i mosty, silnice a školy.

Jiří Hošek, Adam Weiss, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme