Německý ústavní soud začne projednávat žaloby na Lisabonskou smlouvu

Německý ústavní soud se dnes začne zabývat sérií žalob proti přijetí Lisabonské smlouvy. Podobně jako v Česku se soudci budou zabývat otázkou, zda je dokument v souladu s ústavou. Verdikt se neočekává dříve než za několik týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Berlína | Foto: Jiří Hošek

U našich západních sousedů se do boje proti Lisabonské smlouvě pustila pestrá sestava "euro-odbojářů". Vedle poslance bavorské CSU Petera Gauweilera a frakce postkomunistické Die Linke ve Spolkovém sněmu je to taky syn strůjce atentátu na Hitlera Franz Ludwig Schenk, hrabě Stauffenberg.

Ti všichni mají pocit, že Lisabonská smlouva otevírá cestu k jednomu evropskému státu, kde německá ústava pozbude svou platnost. Dokument budou před ústavním soudem obhajovat hned dva členové spolkové vlády: ministr vnitra Wolfgang Schäuble a šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Proti "Lisabonu" se už dopředu vyslovil jeden ze soudců v Karlsruhe Siegfried Broß, podle kterého by v případě přijetí smlouvy Německu zbyla je marginální suverenita. Spolková vláda přesto věří, že ústavní soud dá dokumentu ještě před prázdninami zelenou.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme