Newyorská policie loni zabavila ve školách přes 1200 zbraní, hlavně nožů

Školy v New Yorku se dál potýkají s násilím, konkrétně se zbraněmi mezi studenty. Podle nových policejních statistik jich zabavily jen během loňského roku mezi žáky a studenty přes 1200. Nejmladšímu dítěti, které si se svačinou přineslo do školy také zbraň, bylo pouhých 10 let. Nejčastěji jde o nože.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí (ilustrační foto)

Násilí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Mezi zabavenými zbraněmi byly střelné zbraně a plynové pistole, nejčastěji však žáci či studenti přinášejí do škol nože nebo různě maskované ostré předměty, například zavírací ostří v podobě kreditní karty nebo různé žiletky.

Většinu zbraní se podařilo odhalit díky detektorům a bezpečnostním rámům u vchodů škol, zbytek skrze varování jiných studentů nebo učitelů či školního personálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve školních taškách newyorských studentů jsou podle policejních statistik i zbraně. Více washingtonská zpravodajka Lenka Kabrhelová

V několika případech přinesly střelnou zbraň do školy malé děti. A to i desetiletí nebo dvanáctiletí školáci. V předloňském školním roce dokonce přinesl do školy poloautomatickou zbraň jeden žák druhé třídy.

Největší problém se zbraněmi měly dvě střední školy v Bronxu, které jich za školní rok zadržely necelé tři desítky.

Údaje ale nutně nemusejí znamenat, že roste také počet násilných činů ve školách; takovouto spojitost statistiky ani nezkoumaly.

Oddělení newyorské policie, které je zodpovědné za dohled na bezpečnost škol, navíc tvrdí, že většina dětí zbraně nepřináší do lavic proto, že by chtěly na někoho útočit, ale že se samy cítí ohrožené a chtějí se tudíž cítit bezpečněji. Nezřídka možná hraje roli i to, že se zbraní chtějí pochlubit.

FBI před necelým měsícem ale zveřejnila zprávu, která potvrzuje to, čeho se mnoho Američanů obává, a sice, že počet masových útoků - jako byl ten v základní škole Sandy Hook, kde při masakru zemřelo 20 malých dětí - od roku 2000 dramaticky narostl.

Opatření v nedohlednu

I kvůli těmto statistikám se o držení zbraní ve Spojených státech stále vzrušeně debatuje, na konkrétních opatřeních se to však neodráží.

Prezident Barack Obama se nedávno vyjádřil velice ostře a řekl, že Amerika by se měla stydět za počet útoků střelnými zbraněmi i nehod zaviněných neobratným zacházením s nimi, při kterých týdně zahynou v USA dvě děti. Mezi rozvinutými zeměmi je to bezprecedentní fenomén.

Na druhou stranu se ale i přes ostřejší rétoriku prezidentovi nepodařilo prosadit, co se týče přísnější kontroly držení zbraní, vůbec nic.

Zastánci současného pořádku argumentují ústavními právy. Kritikové poukazují na to, že podstatnou část debaty formuje zbrojní lobby, která má velký vliv v Kongresu, skrze něhož se žádná opatření nedaří protlačit.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme