Newyorský soud propustí Strauss-Kahna na milionovou kauci

Soudce v New Yorku propustí někdejšího šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strauss-Kahna na kauci. Strauss-Kahn, obviněný z pokusu o znásilnění hotelové pokojské, bude muset složit kauci milion dolarů v hotovosti a záruky za dalších pět milionů dolarů. Současně bude pod stálým policejním dohledem v domácím vězení v bytě své dcery na Manhattanu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli sexuálnímu obvinění přijde Strauss-Kahn zřejmě o kandidaturu

Kvůli sexuálnímu obvinění přijde Strauss-Kahn zřejmě o kandidaturu | Zdroj: Reuters

„Pro rodinu Dominiqua Strauss-Kahna je to velká úleva,“ říká jeden z právníků někdejšího šéfa Mezinárodního měnového fondu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka v Ranním Radiožurnálu.

Kromě přímé kauce a záruk v nepeněžních aktivech bude Strauss-Kahn pod dohledem ozbrojeného strážce, kterého musí platit z vlastních peněz. Některá média už spočítala, že ho to vyjde na 200 tisíc dolarů měsíčně, podle obhajoby na to má. V domácím vězení bude na sobě nosit elektronický náramek.

Čtvrteční slyšení bylo jen o tom, zda bude propuštěn na kauci. Prokurátor Cyrus Vance nicméně zdůrazňuje, že velká porota formálně potvrdila sedmibodové obvinění z velmi vážných zločinů, za které hrozí Strauss-Kahnovi mnoholeté vězení. Strauss-Kahn se tak bude muset hájit proti nařčení, že sexuálně napadl pokojskou v newyorském hotelu Sofitel.

"Ve Spojených státech ale není neobvyklé, že i ve vážných případech může být obviněný na svobodě, pokud právě složí kauci," podotkl zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka.

Od pondělí byl držen ve vazební věznici Rikers Island pod ochranným dohledem, ze kterého by měl být propuštěn dnes ráno. Zahájení soudního procesu čtením žalob je pak plánováno na 6. června. Tam pouze Strauss-Kahn řekne, zda se cítí vinen, nebo nevinen. Pak se soud potáhne zřejmě ještě měsíce.

Většina Francouzů je přesvědčená, že je Dominique Strauss-Kahn obětí spiknutí. „Ve Spojených státech se na to tak nedívají. Naopak, jestli Strauss-Kahnův případ o něčem Američany přesvědčuje, tak o skutečnosti, že třebaže zdejší justice možná není dokonalá, snaží se měřit všem stejně,“ poznamenal Pohanka.

Neobvyklé v USA není ani to, že tak významně postavený člověk, jako je Strauss-Kahn, musel projít v pondělí cestou k soudu před kamerami, neoholený a v poutech „Jestli tady někdo spiklenecké teorie spřádá a věří jim, tak je to spíš okrajová záležitost,“ dodal pravodaj ČRo ve Spojených státech.

Vít Pohanka, ak, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme