V Norsku odhalili památník obětem útoku na ostrově Utöya, solidaritu Norů znázorňuje tisíc železných růží

V norském hlavním městě v sobotu odhalili památník obětem teroristického útoku na ostrově Utöya a v Oslu. Tehdejší solidaritu Norů s rodinami 77 usmrcených znázorňuje 1000 železných růží jako připomínka živých květin, které obyvatelé této skandinávské země spontánně přinášeli dny a týdny po událostech z července 2011 před hlavní chrám v zemi, až jej proměnili v květinové moře, uvedla agentura DPA.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V norském hlavním městě odhalili památník obětem teroristického útoku na ostrově Utöya a v Oslu. | Foto: Terje Bendiksby | Zdroj: ČTK

Slavnostního odhalení monumentu s názvem Jernrosene (železné růže) se zúčastnil starosta města i norský korunní pár - princ Haakon a princezna Mette-Marit. Přítomni byli také autoři památníku Tobbe Malm a Tone Mörk Karslrudová.

Na norský ostrov Utoya se vrací letní tábor. Od útoku uplynuly čtyři roky

Číst článek

Růže pro památník vykovali lidé z celého světa, včetně přeživších a příbuzných obětí.

Pachatel útoku, pravicový extremista Anders Behring Breivik, 22. července 2011 nejprve odpálil nálož u vládní budovy v Oslu, a připravil tak o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

V roce 2012 poslal soud Breivika za terorismus na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, jaký je v Norsku možné uložit. Pobyt ve vězení ale může být Breivikovi prodlužován až na doživotí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme