O zatčené íránské studentce nejsou žádné informace. Amnesty International varuje před mučením
Už několik dní Írán pravděpodobně zadržuje studentku, která v sobotu skončila na policejní stanici poté, co se na protest svlékla do spodního prádla a následně se procházela po ulici. Po jejím propuštění volá lidskoprávní organizace Amnesty International a incident monitoruje i OSN. O jejím stavu nejsou nové zprávy.
Mladá žena se podle zahraničních zdrojů předtím dostala do konfliktu se členy milice Basídž, ta je součástí Islámských revolučních gard. Několik mužů ji v areálu místní univerzity Ázád mělo strhnout hidžáb a další oblečení. Poté si sundala i zbytek oděvu vyjma spodního prádla a procházela se ulicemi Teheránu.
Videozáznamy přihlížejících ukazují, jak následně studentku obklíčí skupina mužů v civilním oblečení a naloží ji do auta. Amir Mahdžob, vedoucí komunikačního oddělení univerzity, označil chování ženy za „nemravný čin“. Dodal, že po zásahu bezpečnostního týmu školy skončila na policejní stanici.
Iran’s authorities must immediately & unconditionally release the university student who was violently arrested on 2 Nov after she removed her clothes in protest against abusive enforcement of compulsory veiling by security officials at Tehran's Islamic Azad University. 1/2 pic.twitter.com/lI1JXYsgtm
— Amnesty Iran (@AmnestyIran) November 2, 2024
V pozdějším vyjádření tvrdí, že protestující je rozvedenou matkou dvou dětí a v době incidentu byla pod značným mentálním tlakem. Trpí prý také psychickými problémy.
Mezinárodní odezva
Dva roky od smrti Mahsy Amíníové. Režim děsí eskalace protestů, proto sází na popravy, říká Íránec
Číst článek
„Íránské autority musí okamžitě a bezpodmínečně propustit studentku, která byla 2. listopadu násilně zatčena,“ píše na sociálních sítích místní buňka Amnesty International (AI). Nařčení z fyzického a sexuálního násilí během zásahu podle ní musí být nezávisle a nestranně vyšetřeny.
Lidskoprávní organizace také apeluje na správné zacházení se zatčenou ženou. „Do propuštění ji úřady musí chránit před mučením a jiným špatným zacházením a zajistit jí přístup k rodině a právníkovi,“ píše Amnesty International.
Zvláštní zpravodaj OSN pro Írán Mai Sato uvedl, že incident i reakci státních autorit bude blízce monitorovat. O ženě a jejím stavu již několik dní nejsou k dispozici žádné další informace.
Již více než dva roky uběhly od doby, kdy Íránem otřásly protesty vyvolané smrtí íránské Kurdky Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií. I přes snahy o změnu ale ženy nadále musí nosit zahalující oblečení, za porušení zákona hrozí tvrdé tresty.