„Naším cílem není omezovat výzkumníky, ale zajistit, aby dostali všechny informace k tomu, aby mohli posoudit rizika a rozhodovat se podle nich,“ říká bezpečnostní expert Kevin Gamache.
Historik Karel Šima věří, že základní plat akademika by měl odměňovat výzkum i pedagogickou činnost. Ekonom Josef Montag ale chválí projektové financování, které prý zvyšuje motivaci pedagogů.
„Budu vystupovat a jednat tak, abychom jako instituce dostáli svému závazku i širší odpovědnosti, abychom společně chránili a bránili hodnoty,“ řekl Bareš.
Je dobře, že si po letech přešlapování, stěžování v soukromí a zatínání zubů lidé z humanitních a společenskovědních fakult odhodlali k akci a vyšli do ulic.
„Navýšení prostředků pro vysoké školy vnímám jako nezbytné i z hlediska toho, že jsme se rozhodli posílit financování základních a středních škol a jejich pedagogů,“ říká Langšádlová.
„V současné chvíli má odborný asistent základní tabulkový plat 32 400 korun hrubého. To je něco, co nepostačí ani na důstojný život zejména v hlavním městě,“ říká Ondřej Švec z Univerzity Karlovy.
Odpovídající měsíční mzda by podle získaného dokumentu pracovní skupiny na Ministerstvu školství měla být pro profesora ve výši 100.000 Kč, pro docenta 70.000 Kč a pro odborného asistenta 55.000 Kč.
Dvořák vyzval v pondělí 13. března děkana fakulty kvůli jeho vystupování na protivládních demonstracích k rezignaci. Ševčík tehdy uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod.
Přednáška se měla konat na VŠE příští týden během takzvaného „týdne inovací“. „Myslím, že důvody jsou zřejmé. Vždyť vidíte, co všechno se děje,“ vysvětluje Ševčík, proč ke zrušení přistoupil.
Armen Aramjan byl souzen kvůli videu, ve kterém se zastal studentů, které ruské univerzity zastrašují, aby nechodili na protesty. „Šlo o nesmyslný proces,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„Chcete to, nebo to máme vyhodit?“ – zeptali se před časem zedníci na děkanátu jedné fakulty v americké Filadelfii. Teď už je potvrzené, že se jedná o plátno francouzského malíře z 19. století.
Mendelova univerzita je podle Roberta Plagy první českou vysokou školou, kde se úřad odebráním institucionální akreditace zabýval. Zároveň avizoval, že úřad zahájí na univerzitě další kontrolu.
„V odvolání se univerzita ohradila proti rozhodnutí o zániku oprávnění uskutečňovat vzdělání ve třech zmíněných doktorských studijních programech,“ napsala instituce.
Pedagogové vysokých škol plánují protestní akci kvůli dlouhodobému podfinancování. Nejhůře jsou na tom společenskovědní obory. Někteří univerzitní učitelé už odcházejí na základní a střední školy.
Covid byl podle něj perfektním příkladem přístupu k výzkumu v Číně. „Velmi rychle uzavřeli přístup k datům a zakázali publikaci studí, to by se v demkratické společnosti nemohlo stát," dodává.
Podle právního výkladu univerzity totiž může škola smlouvu vypovědět jen 90 dnů před vypršením platnosti. V opačném případě se automaticky o pět let prodlouží.
„Řešení je nezbytné okamžitě, žádné strategické plány, které budou mít dopad za dlouhá léta, katastrofu nezvrátí,“ uvedl děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jan Stejskal.
Autoritářské země jako Rusko, Čína nebo Írán jsou podle vědců rizikem pro západní univerzity. Odborníci upozorňují, že cizí studenti mohou zneužít informace získané ve výzkumu.
Evropské radě se nezdá, že by o životě univerzit měl rozhodovat stát prostřednictvím svých úředníků. Nespornou skutečností ale je, že nejen v Maďarsku má stát silný vliv na univerzity.
Aplikace má řešit potenciální problém, který vzniká s rozšiřováním takzvaných chatbotů. Objevují se obavy, aby umělou inteligenci nezneužívali studenti a akademici.
Unii překáží, že politici strany Fidesz rozhodují o přidělování veřejných peněz nadacím, ve kterých jsou oni sami zaměstnaní a kde mají rozhodovací pravomoci.
Profesorka Milena Králíčková byla uvedená do funkce v Karolinu 3. března. Ve svém volebním programu vyzdvihovala hlavně posílení elektronizace a digitalizace univerzity.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že krok je dalším otřesným a krutým zásahem do práv afghánských žen a dívek a hluboce politováníhodnou komplikací pro celou zemi.
O prezidentské kampani, komunistické minulosti, Číně i válce na Ukrajině a vášni pro vaření mluvil ve speciálních Dvaceti minutách Radiožurnálu bývalý rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima.
Útočníka policie identifikovala jako Christophera Darnella Jonese, studenta univerzity. O jeho dopadení nyní usiluje několik policejních útvarů s podporou vrtulníků.