Obama oficiálně přiznal nasazení bezpilotních letounů proti teroristům

Americký prezident Barack Obama poprvé přiznal využití bezpilotních letounů v boji proti teroristům. V hodinové diskuzi na sociální síti Google+ obhajoval jejich nasazení na pákistánských kmenových územích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký bezpilotní letoun RQ-4

Americký bezpilotní letoun RQ-4 | Foto: U.S. Air Force

„Chci vás ujistit, že bezpilotní letadla nemají na svědomí mnoho civilních obětí. Používají se na přesně cílené útoky proti Al-Káidě a jejich spojencům. Jsme velmi opatrní při jejich nasazování. Panuje představa, že bez rozmyslu nařizujeme útoky a čekáme, jak dopadnou. Jde ale o likvidaci konkrétních lidí ze seznamu teroristů, kteří se snaží ublížit Američanům, ničit naše základny a tak dále. Je to důležitá součást našeho boje proti Al-Káidě. Na nic dalšího je nevyužívám,“ vysvětlil Obama.

Bezpilotní letadla jsou podle něj nejlepším řešením. Nasazení pozemních jednotek by prý znamenalo mnohem větší narušení pákistánské suverenity a v náročném terénu také obrovské ztráty na životech vojáků.

Dosud bylo nasazení amerických bezpilotních letounů veřejným tajemstvím. Všichni o nich věděli, ale moc nemluvili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda rozebírá internetovou diskuzi s americkým prezidentem Barackem Obamou

V Pákistánu je využíval už George Bush, za Obamy ale počet náletů mnohonásobně stoupl a s ním i počet civilních obětí.

Oficiální potvrzení okamžitě vyvolalo pákistánskou reakci. Islámabád útoky označil za nelegální. Není proto příliš jasné, čeho chtěl Barack Obama dosáhnout, když se k útokům přiznal.

Možná chtěl přinést důkaz otevřenosti své administrativy, každopádně si ale zkomplikoval už tak napjaté vztahy s Pákistánem.

Politici se přesouvají na sociální sítě

Prezidentovo vystoupení završilo kampaň následující po zprávě o stavu Unie, kterou přednesl v kongresu před týdnem.

Jedná se o snahu přiblížit se veřejnosti, viceprezident Joe Biden tak například diskutoval na Twitteru. I když je takový rozhovor jen virtuální, voliči ho ocení mnohem víc než proslovy ve sněmovně.

Dotazů do diskuze s Obamou přišlo celkem přes 130 tisíc. Prezident samozřejmě nestihl odpovědět na všechny, dotkl se ale mnoha různých témat – například protipirátských zákonů, nezaměstnanosti nebo pracovních víz pro cizince. Celý záznam je k dispozici buď přímo na Google+ nebo na serveru youtube.

Je to vůbec poprvé, kdy Obama vystoupil na Googlu, už dříve byl ale k vidění na Facebooku nebo LinkedIn.

Sociálních sítí využívají také republikánští prezidentští kandidáti. Dalo by se proto mluvit o novém trendu v přímé demokracii.

Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme