Obvinění proti atentátníkovi z Bostonu chce prokurátor vznést ještě dnes

Prokurátor chce vznést obvinění proti Džocharovi Carnajevovi ještě dnes. Tvrdí to NBC News. Není přitom jasné, z čeho bude podezřelý z útoku na bostonský maraton obviněn ani jestli stane před státním nebo federálním soudem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo přestřelky ve Watertownu

Místo přestřelky ve Watertownu | Zdroj: Reuters

Nejzávažnější obvinění, kterému může Carnajev čelit, je užití zbraně hromadného ničení k zabití lidí. Podle massechusettského práva by mu v takovém případě hrozilo doživotí, podle federálního ale trest smrti.

Podle profesora bostonské univerzity Igora Lukeše se už spekuluje o tom, že oba bratři dostanou status nepřátelských bojovníků.

„Už teď se o právní aspekty v zákulisí tvrdě bojuje. Například proto, že senátoři McCain a Graham tvrdí, že oba bratři mají status nepřátelských bojovníků. To by znamenalo, že jejich práva jsou zásadně menší nebo téměř neexistují v porovnání s jinými případy,“ vysvětluje Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obvinění Džochara Carnajeva mluvil profesor bostonské univerzity Igor Lueš

„Myslím, že nakonec převáží zdravý rozum. Mladší z obou bratrů je americkým občanem, podle všeho spáchal trestné činy na americkém území proti americkým občanům, takže z něj dělat nějakého nepřátelského bojovníka, který nemá v očích amerických zákonů žádná práva, by byl nesmysl,“ dodává.

„Tihle zločinci postavili před osmiletého chlapce bombu a sami potom utekli. Většina nakonec, myslím, uzná, že to jsou sprostí vrazi, a ne patrioti pro ten nebo jiný vznešený cíl,“ domnívá se Lukeš.

Americká policie Džochara Carnajeva zatím nemohla vyslechnout vzhledem k jeho vážnému zdravotnímu stavu. Stále leží na jednotce intenzivní péče v místní nemocnici, kam za ním míří otec obou atentátníků.

„Doufáme, že podezřelý přežije. Máme milion otázek a ty musí být zodpovězeny,“ řekl guvernér Massetchusetts Deval Patrick.

Motivy bostonského atentátu jsou stále neznámé, útočník nemůže vypovídat

Číst článek

Policie útočníka zadržela včera na bostonském předměstí Watertownu, kde se skrýval v loďce u jednoho z rodinných domků. Protože se nehodlal vzdát, následovala přestřelka, při níž bylo vypáleno přes 200 ran.

Podle amerických médií má Carnajev poraněné hrdlo. Spekuluje se o tom, že se v úkrytu pokusil o sebevraždu tím, že si vložil pistoli do úst a stiskl spoušť.

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva, kterého bostonská policie dopadla v noci na dnešek | Foto: ČTK/AP

Džocharův starší bratr Tamerlan, s nímž atentát přichystal, byl ve čtvrtek zabit při přestřelce s policií.

Tamerlan se údajně před několika lety začal velmi zajímat o islám a v roce 2012 odjel na půl roku na Kavkaz. Proto se spekuluje o jeho napojení na severokavkazské extremisty. Ti se ale od pumového útoku distancovali a zároveň popřeli, že by cílem jejich útoků byly Spojené státy.

Ve svém prohlášení umístěném na jednom z extremistických webů doporučili americkým úřadům, aby se při pátrání po původcích atentátu zaměřily na ruské tajné služby.

Atentátníci odpálili v pondělí během bostonského maratonu dvě bomby. Při útoku zemřeli tři lidé, z toho jeden osmiletý chlapec, dalších 170 lidí bylo zraněno.

Silvie Třeslínová, ak, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme