Špatné informace a vměšování. Filipínský prezident Duterte kritizoval zprávu OSN

Úřad filipínského prezidenta se ohradil proti kritice expertů OSN, kteří v pátek vyzvali k mezinárodnímu vyšetřování násilností spáchaných v souvislosti s protidrogovou kampaní prezidenta Rodriga Duterteho. Jeho mluvčí dnes označil tuto snahu expertů OSN za vměšování do svrchovanosti Filipín a uvedl, že vychází ze špatných informací. Informovala agentura Reuters.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský prezident Rodrigo Duterte | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Protidrogová vládní kampaň na Filipínách si za tři roky, kdy je Duterte v úřadu prezidenta, vyžádala přes 5000 obětí, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů. Nezávislí experti OSN viní Duterteho z podněcování násilí vůči obchodníkům s drogami, ale také ze zastrašování aktivistů a soudců nejvyššího soudu a z ponižování žen.

Filipínská válka proti drogám je v poločase. Jaké má kromě tisíců mrtvých výsledky?

Číst článek

„Zaznamenali jsme šokující množství případů mimosoudního zabíjení v souvislosti s tažením proti drogám, jakož i zabíjení ochránců lidských práv,“ uvádí se ve zprávě 11 nezávislých expertů OSN. Ta vyzývá Radu OSN pro lidská práva, jejíž 47 členských států se 24. června sejde k třítýdennímu zasedání, aby zahájila nezávislé vyšetřování situace lidských práv na Filipínách, která se podle nich radikálně zhoršila.

Mluvčí filipínského prezidenta Salvador Panelo dnes experty OSN označil za „zahraniční propagandisty, kteří se maskují jako ochránci lidských práv“. Podle Panela se vměšují do svrchovanosti Filipín, kde „funguje demokracie“ a „instituce vykonávají své povinnosti v souladu s ústavou“.

Duterte vyhrál volby v roce 2016 mimo jiné díky slibu vymýtit v zemi ilegální obchod s drogami. Minulý měsíc autoritářský prezident upevnil svou moc, když jeho koalice vyhrála místní volby a zajistila si většinu kromě dolní komory parlamentu i v Senátu. Duterte tak bude moci snáze prosadit například svůj plán obnovení trestu smrti, snížení věku trestní odpovědnosti z 15 na 12 let či změny ústavy, díky nimž by mohl kandidovat znovu na prezidenta. Jeho nynější mandát vyprší za tři roky a podle nynější ústavy se o druhý mandát ucházet nemůže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme