OSN ocenila papežův výrok o přijatelnosti kondomů

OSN ocenila papežův převratný výrok o přijatelnosti kondomů. Papež Benedikt XVI. totiž vůbec poprvé připustil, že používání kondomů může být v ojedinělých případech ospravedlnitelné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jaroslav Skalický

Papež Benedikt XVI se při několika rozhovorech s německým novinářem zmínil o tom, že by použití prezervativů mohlo být přijatelné ve chvíli, kdy by zabránily šíření nemoci AIDS.

Za hlavní prevenci ale Benefikt XVI. považuje zodpovědné sexuální chování. V knize Světlo světa uvádí, že užití kondomu by bylo přijatelné v případě mužských prostitutů, prezervativ by ale neměl sloužit jako antikoncepce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak papežovy výroky mohou ovlivnit šíření AIDS, hovořil v Odpoledním Radiožurnálu Jiří Stupka z Národního programu boje proti AIDS.

OSN i reformní katolíci papežův pozitivní krok vůči kondomům vítají. Ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS Michel Sídíbe prohlásil, že papežova slova jsou „významný a pozitivní krok vpřed".

Ještě loni papež při návštěvě Afriky tvrdil, že kondomy naopak pomáhají šíření smrtelné choroby. Vatikán prezervativy dlouhodobě odmítá hlavně z náboženských důvodů. Někteří církevní představitelé ale tuto politiku otevřeně kritizují - hlavně v zemích, kde katolické výhrady maří kampaně proti epidemii AIDS.

Papežovy výroky mohou šíření AIDS zpomalit

Za velmi významný krok označil papežův výrok také odborník na prevenci HIV/AIDS Jiří Stupka z Národního programu boje proti AIDS. „Ačkoliv papež uvádí, že je to jen v ojedinělých případech, že je to z hlediska morálky menší zlo, tak si myslím, že je to pro určité národy - silně věřící - významný posun, dodal.

Papežovy výroky podle něj mohou ovlivnit chování lidí v křesťanských zemích třetího světa. I když, jak uvedl, závisí to především na nich samotných. „Ale tento výrok by mohl jejich chování ovlivnit a to šíření AIDS, ne asi úplně zastavit, ale alespoň významně zpomalit,“ řekl.

Katarína Brezovská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme