Pákistán osvobodil křesťanku odsouzenou k smrti za rouhání. Islámští duchovní svolávají věřící do ulic

Žena, která byla v Pákistánu odsouzena k smrti za rouhání, byla ve středu odvolacím soudem zproštěna viny. Asia Bibi byla odsouzena v roce 2010 po tom, co byla obviněna z urážení proroka Mohameda během hádky se sousedy. Žena nikdy nepřestala trvat na své nevině.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánští právníci protestující proti propuštění Asie Bibi.

Pákistánští právníci protestující proti propuštění Asie Bibi. | Foto: Anjum Naveed | Zdroj: ČTK/AP

Soud se ženou, která je matkou tří dětí, vzešel z hádky s dalšími ženami v roce 2009, napsalo na svém webu BBC.

Na soud s Češkou v Pákistánu nepřišel svědek, rozhodnuto má být ještě během října

Číst článek

Ty ji při sběru ovoce obvinily, že se napila ze společného vědra, kvůli čemuž už z něj nemohly pít ony, protože její náboženství je nečisté.

V údajné hádce jí řekly, že by měla konvertovat k islámu. Podle jejich tvrzení jim na to odpověděla třemi urážlivými komentáři o proroku Mohamedovi.

O něco později byla doma zbita a údajně se přiznala k rouhání. Po policejním vyšetřování pak byla zatčena.

Bibi sice uznala, že si s dalšími ženami vyměnila několik ostrých slov, ale nikdy neuznala, že by řekla cokoliv rouhačského.

Obavy z násilností

Očekává se, že její osvobození vyvolá v Pákistánu protesty. Nekompromisní věřící duchovní totiž začali svolávat své podporovatele, aby vyšli do ulic. V hlavním městě Islámábádu je kvůli obavám z násilností už mnoho bezpečnostních opatření.

Islám je pákistánským národním náboženstvím a tvoří základy tamních zákonů. Veřejná podpora striktních zákonů o rouhání je v zemi velmi silná, ačkoliv kritici tvrdí, že jsou mnohdy zneužívány k pomstě po osobních rozepřích a že odsouzení jsou mnohdy založena na nedostatečných důkazech.

Malála Júsufzaiová navštívila rodné údolí Svát. Před šesti lety se ji tam pokusil zavraždit Tálibán

Číst článek

Vražda kvůli slitování

Případ Asie Bibi se stal velmi sledovaným po tom, co byl v roce 2011 na veřejném náměstí v Islámábádu svým bodyguardem zavražděn regionální guvernér Salman Taseer, který žádal, aby se soud nad Bibi smiloval. Jeho vrah byl odsouzen k smrti, ale pro mnohé lidi zůstává hrdinou.

Její dcera, Eisham Ashiw, dříve řekla AFP, že pokud bude její matka propuštěna, tak „ji obejmu a budu brečet a děkovat Bohu, že ji dokázal osvobodit.“

Asii Bibi bylo již také nabídnuto občanství v několika zemích. S odchodem ze země souhlasila i její rodina, která uvedla, že se obává o svou bezpečnost.

mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme