Papež odsoudil násilí ve světě

Papež Jan Pavel II. ve svém tradičním vánočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) odsoudil násilí na Blízkém východě a „kulturu smrti“, která ohrožuje budoucnost světa. Na Svatopetrském náměstí v Římě mu naslouchaly za deště tisíce poutníků z celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Se zneklidněním myslím na Svatou zemi, kde násilí dál krví třísní lopotnou cestu vedoucí k míru,“ prohlásil papež. Zmínil se rovněž o Indonésii, „kde naši bratři ve víře prožívají právě v tento vánoční den dramatické hodiny bolesti a utrpení“. Reagoval tak na včerejší vlnu atentátů proti indonéským křesťanům.

Odsoudil také potratovou politiku a eutanazii, které mají z člověka učinit soudce nad životem: „Stíny smrti dnes ohrožují člověka v každé etapě jeho života, a to zejména v počátcích jeho zrodu a ve chvílích jeho přirozeném skonu.“ „Pokušení stát se pánem smrti tím, že ji přivodíme předčasně - jakoby člověk byl soudcem svého vlastního života i života ostatních lidí - je dnes velmi silné,“ zdůraznil papež a upozornil, že jsme postaveni před alarmující symptomy „kultury smrti“, která znamená vážnou hrozbu pro budoucnost.

Ještě předtím, než udělil závěrečné požehnání, popřál v 59 jazycích lidem celého světa šťastné vánoce.

Jan Pavel II., zjevně unavený, formuloval slova obtížně a rovněž projevy Parkinsonovy choroby, kterou trpí, se nedaly zakrýt.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme