Papež odsoudil násilí ve světě

Papež Jan Pavel II. ve svém tradičním vánočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) odsoudil násilí na Blízkém východě a „kulturu smrti“, která ohrožuje budoucnost světa. Na Svatopetrském náměstí v Římě mu naslouchaly za deště tisíce poutníků z celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Se zneklidněním myslím na Svatou zemi, kde násilí dál krví třísní lopotnou cestu vedoucí k míru,“ prohlásil papež. Zmínil se rovněž o Indonésii, „kde naši bratři ve víře prožívají právě v tento vánoční den dramatické hodiny bolesti a utrpení“. Reagoval tak na včerejší vlnu atentátů proti indonéským křesťanům.

Odsoudil také potratovou politiku a eutanazii, které mají z člověka učinit soudce nad životem: „Stíny smrti dnes ohrožují člověka v každé etapě jeho života, a to zejména v počátcích jeho zrodu a ve chvílích jeho přirozeném skonu.“ „Pokušení stát se pánem smrti tím, že ji přivodíme předčasně - jakoby člověk byl soudcem svého vlastního života i života ostatních lidí - je dnes velmi silné,“ zdůraznil papež a upozornil, že jsme postaveni před alarmující symptomy „kultury smrti“, která znamená vážnou hrozbu pro budoucnost.

Ještě předtím, než udělil závěrečné požehnání, popřál v 59 jazycích lidem celého světa šťastné vánoce.

Jan Pavel II., zjevně unavený, formuloval slova obtížně a rovněž projevy Parkinsonovy choroby, kterou trpí, se nedaly zakrýt.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme