Papež přednesl na Svatopetrském náměstí svoji předposlední modlitbu

Téma pokušení a krize víry dominovalo jednomu z posledních veřejných vystoupení Benedikta XVI. coby hlavy římskokatolické církve. Padesát tisíc věřících čekalo v poledne na papeže na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Přednesl svoji předposlední modlitbu Anděl Páně. Před týdnem oznámil, že 28. února svůj úřad opustí. Na náměstí se shromáždilo 50 tisíc lidí, mnozí měli velké plakáty, na kterých vyjadřovali sympatie k hlavě římskokatolické církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 50 tisíc lidí na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu sledovalo jedno z posledních vystoupení Benedikta XVI. coby hlavy římskokatolické církve | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Církev, která je naší matkou a učitelkou, vyzývá všechny své členy, aby se přimknuli k Bohu a odmítli povýšenost a egoismus,“ začal svou modlitbu Benedikt XVI. a upozornil, že pokušení dnešní doby mají mnohem rafinovanější podobu než dřív.

Papež podle svých slov poslední únorový den po osmé hodině odletí do papežského letního sídla ve městě Castel Gandolfo, kde stráví nějaký čas. Pak se vrátí do Vatikánu, ale bude v ústraní, nebude se objevovat na veřejnosti, protože by to nebylo vhodné a jeho zdravotní stav už mu to asi nedovoluje.

Když papež na závěr projevu děkoval za podporu, kterou mu katoličtí věřící v posledních dnech vyjadřují, bylo v jeho slovech cítit určité rozechvění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína o modlitbě papeže Benedikta XVI.

O své abdikaci se papež přímo nezmiňoval, ale nepřímo o ní zřejmě v projevu přemýšlel. V období půstu před velikonočními svátky se totiž zmínil o pokušení ze strany ďábla, kterému byl Kristus vystavený na poušti.

Tato slova nepadla náhodou. I sám papež byl v pokušení zůstat u moci, zůstat hlavou římskokatolické církve moci do posledních dnů, což je u papežů obvyklé, ale nakonec se rozhodl jinak.

„Je to velmi smutné,“ řekla paní Carol z New Yorku, „ale je důležité, že jsem tady a že mohu cítit jeho přítomnost. Bojím se o jeho zdraví a zajímá mě, kdo bude nástupcem. Samozřejmě bych si přála, aby to byl americký kardinál Dolan.“

Benedikt XVI. věřící pozdravil v několika jazycích, mimo jiné i ve španělštině, na kterou přítomní reagovali velkým potleskem. Je zřejmé, že iberoamerický svět by byl velmi rád, kdyby se příštím papežem stal kardinál z tohoto prostředí. Odhadovat jméno kardinála, který bude zvolen novým papežem, je však zatím předčasné. Rozhodne nejdříve v březnu konkláve 117 kardinálů.

Martin Dorazín, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme