Papež se omluvil obětem sexuálních skandálů irských duchovních

Papež Benedikt XVI. se omluvil irským obětem sexuálního zneužívání. V pastoračním dopise zároveň pokáral biskupy za jejich nevhodný postoj k sexuálnímu zneužívání dětí. Nejvyšší představitel katolické církve zároveň oznámil, že Vatikán celou záležitost důkladně vyšetří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. ve Staré Boleslavi

Papež Benedikt XVI. ve Staré Boleslavi | Foto: Tomáš Adamec

Papež v dopise vyjádřil hluboký stud církve a politování obětem pedofilie za velké utrpení, které nelze smazat. Kněžím, kteří se dopustili tohoto hanebného zločinu, papež píše, že zradili důvěru nevinných dětí a jejich rodičů a pošpinili tak celou katolickou církev.

Benedikt XVI. podtrhl, že i biskupové se dopustili velkých chyb – nereagovali, jak bylo potřeba a postavili bolest obětí na druhé místo. Papež se ale nezmiňuje o eventuálních demisích biskupů, kteří mlčeli a nedokázali razantně řešit pedofilní skandály.

Konkrétně v budoucnosti bude katolická církev spolupracovat s justicí jednotlivých zemí a papež by chtěl nově dát více pravomocí biskupům. Ale žádá také více transparentnosti a rozhodnosti.

Benedikt XVI. chce podpořit obnovu irské katolické církve svou návštěvou v několika irských diecézích. Datum prozatím nebylo stanoveno.

Papež nezmínil případy zneužívání dětí v Německu

Pastorační dopis papeže Benedikta irské katolické církvi neobsahuje konkrétní zmínku o sexuálních deliktech kněží v rodném Německu. Právě to si přitom veřejnost u našich západních sousedů představovala. Poselství má ale podle Vatikánu univerzální charakter.

Podle předsedy německé biskupské konference Roberta Zollitsche je oficiální dokument papeže poselstvím celé katolické církvi a tedy i jasným vzkazem Německu.

Arcibiskup Zollitsch upozorňuje na to, že papež Benedikt podrobil kritice i přehnanou ochranu, kterou církev často pachatelům zneužívání dětí poskytovala. Že papež explicitně nezmínil případy sexuálních deliktů německých duchovních, považují tamní média za překvapení.

Těsně před zveřejněním pastoračního listu server Spiegel.ONLINE napsal, že Josef Ratzinger ještě coby mnichovský arcibiskup věděl o kauze jednoho pedofilního kaplana víc, než se dosud předpokládalo.

Sexuální delikvent Peter H. byl v roce 1980 přeložen z Essenu právě do Ratzingerovy arcidiecéze.

Vědunka Lunardi, Jiří Hošek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme