Patnáct lidí stále čeká na vyproštění ze zavaleného dolu

Patnáct polských horníků stále zůstává uvězněno v hlubinách dolu Halemba ve Slezské Rudě u Katovic. Včerejší výbuch metanu si vyžádal nejméně osm mrtvých. Na místo neštěstí přijel také polský prezident Lech Kaczyński.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní a přátelé zavalených polských horníků | Foto: AFP

Čety záchranářů musely dvakrát přerušit práci kvůli nebezpečné koncentraci metanu. Naděje na záchranu 15 horníků se s každou hodinou zmenšují.

"Neskrývám, že situace je velmi těžká. Neměli bychom ale ztrácet naději," prohlásil polský prezident Lech Kaczyński. Podle jeho informací je možné, že ve štole zuří požár. Záchranáři čekají až hodnoty metanu klesnou na bezpečnou úroveň - mezitím pracují na opravě ventilace a vodních čerpadel, aby nedošlo k zatopení chodby.

Prezident Kaczyński také kritizoval, že si důl na ty nejnebezpečnější práce najímá firmy zvenčí. Podle jiných kritiků uhelná společnost ve snaze o rychlý zisk zanedbala bezpečnost práce. Ředitelství dolu to odmítá.

"Metan je v této šachtě všudypřítomný. Hrozí úniky jiných plynů, zatopení nebo závaly. Tento důl je prostě nebezpečný," připomněl mluvčí uhelné společnosti Zbigniew Madej. Příčiny výbuchu má vyšetřit zvláštní komise.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme