Opakovaně a drze porušoval zákon. Manafortovi hrozí 22 let vězení, vyplývá z rozsáhlé Muellerovy zprávy

Paul Manafort, někdejší šéf volební kampaně Donalda Trumpa, by mohl jít do vězení zhruba na 22 let. Vyplývá to z 800stránkové zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který rozplétá případný vliv Ruska na volební kampaň v USA. Mueler doporučil, aby se v jednom ze dvou případů, kvůli kterým bude Manafort v březnu souzen, nepřihlíželo k žádným polehčujícím okolnostem. Napsal to v sobotu server CNBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort na kresbě ze soudní síně (sedící uprostřed).

Paul Manafort na kresbě ze soudní síně (sedící uprostřed). | Foto: Bill Hennessy | Zdroj: Reuters

Mueller v dokumentu uvádí, že by Manafort mohl být u soudu ve Washingtonu 13. března odsouzen k trestu vězení na 17 až 22 let. Manafort podle Muellera „opakovaně a drze“ po více než deset let porušoval zákon.

Manafort úmyslně lhal vyšetřovatelům v kauze ruského vměšování do voleb, oznámila federální soudkyně

Číst článek

Soud shledal Manaforta vinným loni, obvinění se týkala jeho finančních aktivit z doby, kdy pracoval ve prospěch někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

„Jeho zločiny byly odvážné, některé spáchal v době, kdy byl v centru pozornosti, když byl manažerem volební kampaně. Dalších se dopustil, když ho soud propustil na kauci,“ uvedl Mueller.

Manipulace svědků

„Zločiny, kterých se dopustil v době, kdy byl propuštěn na kauci, nebyly malé - dotkly se samého srdce trestního soudnictví, manipuloval se svědky, aby nebyl shledán zodpovědným za své zločiny,“ doplnil Mueller.

Devětašedesátiletý Manafort má být 8. března souzen ještě v jiném případu u soudu v Alexandrii ve státě Virginie.

Jak a o čem lhal FBI šéf Trumpovy kampaně? Vyšetřovatelé ruského vlivu na volby zveřejnili podrobnosti

Číst článek

Oba případy souvisejí s miliony dolarů, které si Manafort vydělal konzultační činností na Ukrajině pro proruskou politickou stranu, než se přidal Trumpově kampani, píše CNBC.

Spekulace o milosti

Loni v srpnu byl Manafort odsouzen v osmi bodech včetně daňových a bankovních podvodů. Později byl obviněn, že lhal vyšetřovatelům.

Zvláštní vyšetřovatel už dříve uvedl, že ve virginském případu Manafortovi hrozí 24 let vězení a pokuty v řádu desítek milionů dolarů. Spekuluje se však, že Trump chce Manaforta omilostnit.

Manafortovi právníci mají zveřejnit svou zprávu k washingtonskému procesu 25. února. Soudu ve Virginii mají zprávu předložit do 1. března. Mueller bude mít na odpověď pět dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme