Podle OSN je palestinská vláda schopna vládnout nezávislému státu

Palestinská vláda je schopná vládnout nezávislému státu. Takové vysvědčení vystavila Organizace spojených národů palestinské administrativě, která vládne v autonomních enklávách na Západním břehu Jordánu. OSN se tak přidala k Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance, které pozitivně ocenily rozvoj palestinské správy už minulý týden. To vše se odehrává za situace, kdy Palestinci usilují o mezinárodní uznání své nezávislosti, zatímco Izrael chce v tuto chvíli vzniku palestinského státu za každou cenu zabránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás, předseda palestinské samosprávy.

Mahmúd Abbás, předseda palestinské samosprávy. | Zdroj: Reuters

„Zpráva OSN hodnotí šest hlavních položek, které se týkají státního aparátu. Sahá to od hospodářských věcí, jako je například zemědělství, přes soudnictví a dodržování lidských práv, až po samotný státní aparát. Tyto věci zpráva shledává v pořádku,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě OSN k palestinské vládě mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

I když jednoznačně převažují pozitiva, v řadě oblastí se zpráva zmiňuje o dílčích nedostatcích.

„Za hlavní překážky v uskutečnění státní správy nezávislého státu zmiňuje zpráva především prvky, vyplívající z Izraelské okupace, například bariéry na Západním břehu Jordánu, to, že jsou tam jednotlivé enklávy, které nejsou propojené. Jsou mezi nimi silnice, vedoucí k židovským osadám,“ pokračuje Tureček.

Další výhrada se týká toho, že samo palestinské území je rozděleno na dvě části, Západní břeh Jordánu a pásmo Gazy. Tyto dvě enklávy mají každá jinou vládu. Tyto dvě vlády již několik let nejsou schopny dát se dohromady a vládnout společně.

Stále více států uznává palestinský stát v hranicích z roku 1967, s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. To je to, co Palestinci chtějí. Teď chtějí uznání ve Valném shromáždění OSN na jeho zářijovém zasedání.

„Současně ale Palestinci dobře vědí, že právě rozdělení na Západní břeh a Gazu je pro ně velké minus. Proto se také palestinský prezident Abbás snaží obě hnutí, Hamás, který vládne v Gaze a Fatah, který vládne na Západním břehu Jordánu, sjednotit. Tomu se ale brání Hamás, ale také Izrael,“ uvádí Břetislav Tureček a dodává:

„Izraelský argument je takový, že pokud chtějí Palestinci stát, dosáhnou ho jen tak, že se na tom domluví s námi. Mírové rozhovory ale kvůli rozšiřování židovských osad uváznul na mrtvém bodě.

Kdyby byla palestina mezinárodně uznána, neokupoval by izrael jen nějaké sporné území, ale suveréní stát. I proto se chce nejprve s Palestinci domluvit.

Patricie Polanská, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme