Pohřeb jugoslávského exprezidenta Miloševiče bude v Bělehradě

Slobodan Miloševič bude pohřbený ve své vlasti. Oznámil to advokát zesnulého jugoslávského prezidenta Zdenko Tomanovič. Pro pohřeb v Bělehradě a nikoliv v Moskvě, kde žije vdova po Miloševičovi, se rozhodli ostatní členové jeho rodiny. V Srbsku se už rozproudila debata o tom, jak by měl pohřeb kontroverzního diktátora vypadat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí Miloševičových příbuzných už právní zástupce rodiny oznámil srbské vládě. Ostatky Slobodana Miloševiče si má nejpozději zítra převzít jeho syn Marko.

Miloševičova rodina se rozhodla vrátit svého příbuzného do vlasti, ačkoli to znamená, že se s ním nebudou moci rozloučit všichni příbuzní. Miloševičově manželce Miře Markovičové i synovi Markovi, kteří se ukrývají v Moskvě, hrozí při návratu do Srbska zatčení a trestní stíhání.

Straničtí kolegové Miloševiče, srbští socialisté, sice vyzvali prezidenta Borise Tadiče, aby udělil vdově milost, ten to ale odmítl. "Milost, která je podmínkou pro její příjezd do Srbska, neudělím, protože to považuji za kontraproduktivní," uvedl v rozhovoru pro britské novináře Tadič.

Rodina by ráda nechala pohřbít Miloševiče na novém bělehradském hřbitově v Aleji významných osobností Srbska. S žádostí o pohřeb v této části hřbitova se na srbskou vládu obrátil jak právník Tomanovič, tak představitelé Miloševičovy Srbské socialistické strany.

Primátor Belěhradu Nenad Bogdanovič ale rozhodnutí o pohřbu v Aleji osobností odmítl vydat. Podle něj stopy, které za sebou Miloševičova vláda zanechala, nedávají exprezidentovi právo být pochovaný mezi zasloužilými občany. Místopředseda vlády Miroljub Labus uvedl, že Miloševičovi příbuzní mohou pohřbít exprezidenta jak a kde chtějí, ale pouze soukromě, ne se státními poctami.

Miloševič prý dostával ve vězení nepředepsaný lék

Miloševič zemřel v sobotu ve věznici nedaleko Haagu, kde stál několik posledních let před tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Podle předběžných výsledků pitvy bylo příčinou jeho smrti selhání srdce. Miloševič trpěl vysokým krevním tlakem a srdečními problémy. Nadále však pokračují spekulace o tom, že skutečné příčiny jeho smrti byly jiné, než udávají odborníci haagského tribunálu.

Nizozemský odborník na toxikologii Donald Uges z univerzity v Groningenu uvedl, že našel zhruba dva týdny před smrtí Miloševiče v jeho krvi stopy látky rifampicin, která se jinak používá v lécích na malomocenství a proti tuberkulóze. Tato látka by neutralizovala ostatní léky, které Miloševič užíval, a zhoršila tak jeho celkový zdravotní stav.

Uges ale zároveň řekl, že se podle jeho přesvědčení Miloševič snažil pouze zlepšit šance, aby ho soud pustil na léčení do Moskvy, o což neúspěšně žádal. Nešlo prý v žádném případě o to, že by mu léky se zmíněnou látkou dával někdo cizí s vražednými úmysly, a zároveň je Miloševič neužíval ani proto, že by chtěl spáchat sebevraždu.

Jednou z nezodpovězených otázek také zůstává, jak se léky mohly k Miloševičovi do vězení dostat. Není ani známo, zda měl tuto látku v krvi i v době smrti a jestli právě to nemohlo být bezprostřední příčinou infarktu, na který Miloševič zemřel. Definitivní odpověď má dát závěrečná zpráva o pitvě i s toxikologickými testy, které vyžadují více času.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme